Ana Sayfa Ekonomi SGK ,PTT ile İlaç Dağıtımına Başlıyor

SGK ,PTT ile İlaç Dağıtımına Başlıyor

Paylaş

SGK PTT ile İlaç Dağıtımna Başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Opr. Dr. Orhan Koç, PTT ile hastalara ilaç ulaştırma projesinde son aşamaya gelindiğini yakında dağıtıma başlayacaklarını açıkladı.
 
Ülkedeki kanser tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi vermek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen toplantıya katılan Koç, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:
 
Türkiye’nin klinik kalitesi noktasında kanıtlanmış ilaçlarla ilgili geri ödeme kuruluşu olarak en erken geri ödeme alan ülkelerin başında olduğunu belirten Koç, “Şu anda ruhsatlı olmayan Türkiye’de satışına izin verilmeyen ruhsat alınmadığı için henüz o süreçler tamamlanmamış yaklaşık 1.5 milyarlık ilacı yurt dışından getiriyoruz. Bu ilacı getirirken gerçekten hastaya ilacı evine kadar servis ederek hastaya ilacı erişime sağlıyoruz ki bu birçok ülkede, İngiltere gibi birçok ülkede bizim yaptırmış olduğumuz bu sistem örnek alınacak bir sistem” diye konuştu.
 
Başkan Yardımcısı Koç, ilaçları şuan TEB vasıtasıyla temin ettiklerini ancak kısa bir süre sonra SGK’nın ithal edeceğini vurgulayarak, “Bunla ilgili ruhsatımızı aldık. Depo ruhsatını da aldık, süreçleri tamamladık. PTT vasıtasıyla ve kargo hizmetinden yararlanacağız” dedi.

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/Haberler/haber_20170403_55