Ana Sayfa Ekonomi Hızlı Büyüyen Şirketler

Hızlı Büyüyen Şirketler

Paylaş

Hızlı büyüyen şirketler

Satış ve kârı reel olarak büyüyen şirketler içinde perakende ticaret, otomotiv, dayanıklı tüketim, cam, bilişim ve ilaç firmaları öne çıktı.

Yıl sonu bilançolarına göre sanayi ve hizmet sektöründe satış ve kârı reel olarak büyüyen şirketler içinde perakende ticaret, otomotiv, dayanıklı tüketim, cam, bilişim ve ilaç firmaları öne çıktı.
 
Borsada işlem gören sanayi ve hizmet şirketlerinin 2016 yıl sonu bilançoları açıklandı. Yıllık finansal sonuçlara bakıldığında özellikle son çeyrekte hareketli bir dönem geçiren döviz kurlarının şirketlerin kârlarında küçülmeye neden olduğu dikkat çekiyor. İhracatçı şirketler ise performanslarını korudu. Analistler, 2017 yılı için “ihtiyatlı bir iyimserlik” içerisinde. Bunun nedeni olarak da para piyasalarındaki volatil hareketler gösteriliyor. Bilançosu açıklanan 276 sanayi ve hizmet firması arasında en yüksek satışı gerçekleştiren 34,8 milyar TL ile Tüpraş olurken onu 29,4 milyar TL’lik satışla Türk Hava Yolları, 20,1 milyar TL ile BİM Mağazalar, 18,3 milyar TL ile Ford Otosan, 16,1 milyar TL ile Türk Telekom ve 16,1 milyar TL ile Arçelik izledi. Yüksek satışlarıyla dikkat çeken bu firmalardan satış ve kârı reel olarak büyüyenler ise perakende ticaret, otomotiv, dayanıklı tüketim, ilaç, bilişim ve yazılım şirketleri oldu. İşte reel olarak kâr ve satışta öne çıkan büyük borsa şirketleri…
 
PERAKENDEDE BİM’DEN YÜKSEK PERFORMANS
Satışları yüksek şirketler arasında öne çıkan BİM Mağazalar, geçen yıl satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 15,2 oranında artırdı. Kârı ise yüzde 15 yükseldi. BİM, 2016 yılında 20,1 milyar TL’lik ciro gerçekleştirirken 670 milyon TL kâr etti. Şirket hisseleri borsadaki performansıyla da dikkat çekti. 16 Şubat itibariyle son altı ayda yüzde 12,1 oranında değer kazandı. Hisselerin yüzde 62’si yabancı yatırımcılarda bulunuyor. Bilanço verilerinin açıklanmasından sonra Şeker Yatırım, BİM için hedef fiyatını 51,71 TL’den 60,80 TL’ye yükseltirken “tut” tavsiyesini korudu. Kurum, yılın dördüncü çeyreğinde beklentilerinin üzerinde bir kârlılık yakaladı.

İHRACAT LİDERİ FORD OTOSAN
Otomotiv şirketleri 2016 yılında parlak bilançolar ile öne çıktı. Ford Otosan’ın satışları yüzde 9,2 büyürken karı yüzde 13’ün üzerinde artış kaydetti. Sektörde reel olarak büyüme kaydeden borsa şirketleri ise Tofaş Oto ve Türk Traktör oldu. Otomotiv yan sanayiinde öne çıkan Kordsa Global ise kârlılık ve satışta reel büyüme kaydediyor. Listede yer alan Ford Otosan, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin toplam ticari araç ihracatının yüzde 65’ini gerçekleştirdi. Şirket, Türkiye’nin ihracat lideri. Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Ford Otosan’ın güçlü mali yapısını koruduğunu söyleyerek “Yeni ürünlerle birlikte artan satışlar ve kârlılık, kurdaki dalgalanmalara karşı ihracat gelirleri sayesinde sağlanan doğal hedge ve istikrarlı temettü politikası nedeniyle Ford Otosan’ı beğenmeye devam ediyoruz” diyor.

İLAÇ SEKTÖRÜNDE ECZACIBAŞI İLAÇ
İlaç sektöründe hem satış hem de kârlılıkta reel olarak büyüyen iki şirket bulunuyor: Selçuk Ecza Deposu ve Eczacıbaşı İlaç. Geçtiğimiz yıl Selçuk Ecza Deposu’nun satışları yüzde 15,5 oranında artış gösterirken net kârı yüzde 27,8 arttı. Sektörde dikkat çeken bir başka şirket olan Eczacıbaşı İlaç ise satışlarını yüzde 20,7, kârını yüzde 173,1 artırdı. Vakıf Yatırım 14 Mart’ta yaptığı değerlendirmede şirketin 2016’nın dördüncü çeyreğinde 46,5 milyon TL net kâr açıkladığını, son çeyrekte kaydedilen banka mevduatı kaynaklı 60 milyon TL’lik kur farkları gelirinin, şirketin net kâr rakamına pozitif yansıdığını belirtti. Kurum, açıklanan 2016 dördüncü çeyrek net kârının, hisse performansına olumlu yansıyabileceğini vurguladı.
 
DAYANIKLI TÜKETİMDE ARÇELİK VE VESTEL
Dayanıklı tüketim sektöründe satış ve kârlılıkta Arçelik ve Vestel Beyaz Eşya reel olarak büyüdü. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, 2016 yıl sonu verilerini değerlendirirken beyaz eşya sektöründeki yatırımlarına ve Arçelik’in sonuçlarına değindi: “Beyaz eşya pazarında dünyanın farklı bölgelerine yatırımlarımız devam ediyor. Arçelik; Beko ile Avrupa’da en çok satılan ikinci marka olma konumunu korudu. Pakistan’ın lider beyaz eşya şirketi Dawlance’ı bünyesine katarak uluslararası konumunu daha da güçlendirdi. Klima üretimi konusunda LG Electronics ile ortaklığını 2023’e uzattı.” Arçelik, 2016 yıl sonunda bir önceki döneme göre satışlarını yüzde 13,6 artırırken net kârını yüzde 45,9 yükseltti. Vestel Beyaz Eşya ise satışlarını yüzde 20,3, kârını yüzde 98,3 oranında artırdı.
 
TRAKYA CAM SEKTÖRÜNDE ÖNE ÇIKTI
Cam, yıllık bilanço değerlendirmelerinde dikkat çeken bir başka sektör. Öne çıkan şirketler ise Trakya Cam ve Anadolu Cam. 2016 yıl sonu verilerine göre Trakya Cam satışlarını yüzde 42,4, kârını yüzde 243,2 yükseltti. Aynı dönemde Anadolu Cam’ın ise satışları yüzde 13,9, net kârı yüzde 785,4 oranında arttı. İş Yatırım Araştırma Analisti İlyas Urgancı, “Trakya Cam 2016 yılı dördüncü çeyrekte 95 milyon TL net kâr açıkladı. Finansal yatırımların yeniden değerlenmesi ile kaydedilen kur farkı geliri tahminlerimizin üzerinde net kâr kaydedilmesinin ana nedeni oldu. Hissenin gerçekleşen net kâra olumlu tepki vermesini bekliyoruz” dedi. Urgancı, Anadolu Cam’ın ise dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde bir kâr açıkladığını, bunun faaliyet dışı gelirlerden kaynaklandığını vurguladı.
 
BİLİŞİM SEKTÖRÜNDE İNDEKS VE ARENA
Bilişim sektöründe kârlılık ve satışta reel olarak büyüyen borsa şirketleri İndeks ve Arena oldu. İndeks Bilgisayar, geçtiğimiz yıl satışlarını yüzde 12,1, kârını yüzde 15,8 oranında artırdı. Arena’nın ise satışları yüzde 10,5 oranında artış gösterirken net kârı yüzde 15,4 yükseldi. İndeks Bilgisayar’ın dördüncü çeyrek bilançosunun ardından Ak Yatırım, 2017 öngörülerinde sınırlı bir revizyona giderken, önümüzdeki yıl için, 2017 ve 2016’da ertelenen talebe bağlı daha güçlü bir büyüme öngördüklerini belirtti. Kurum değerlendirmesinde şu sözleri paylaştı: “2017’de daha istikrarlı TL’ye bağlı olarak sektörün güçlü performans göstereceğini tahmin ediyoruz. Şirket için 12 aylık hedef fiyatımızı 8,55 TL seviyesinden 10,05 TL seviyesine yükseltiyoruz.” Ak Yatırım firma için “nötr” görüşünü sürdürüyor.
 
SODA VE ASELSAN
Soda ve Aselsan’ın satış ve kârı geçtiğimiz yıl reel olarak büyüdü. Soda, 2016 yılında bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 11,9 oranında artırırken net kârı yüzde 32,6 yükseliş kaydetti. Aynı dönemde Aselsan’ın net satışları yüzde 35,5, net kârı yüzde 273,5 arttı. Açıklanan bilanço sonrasında Halk Yatırım; Soda Sanayii için hedef fiyatını 5,50 TL’den 6,20 TL’ye yükseltti. Kurum uzmanları değerlendirmelerinde, düşük hammadde giderleri ve TL’deki değer kaybının da desteğiyle, FAVÖK marjında yıllık bazda 3,5 puanlık iyileşme meydana geldiğini söyledi. Aselsan, bu yıl 75,5 milyon TL brüt nakit temettü ödeyecek. İskenderun Demir ve Çelik de 2016 yıl sonu bilançolarında dikkat çeken bir şirket. Firmanın satışları yüzde 9,37 oranında artarken kârı yüzde 63,9 oranında yükseldi.

http://www.fortuneturkey.com/hizli-buyuyen-sirketler-44585