Ana Sayfa Tıp&Sağlık Diş Hekimliği Kontenjanları Azaltılmalı

Diş Hekimliği Kontenjanları Azaltılmalı

Paylaş

‘Diş hekimliği kontenjanları azaltılmalı’

ADANA Diş Hekimleri Odası Başkanı Fatih Güler, diş hekimliği kontenjanlarının azaltılması gerektiğini aksi takdirde 2023 yılında meslektaşlarının sayısının 49 bin olacağını, bununda sıkıntıları arttıracağını söyledi.
‘Diş hekimliği kontenjanları azaltılmalı’

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Akademi’nin ile düzenledikleri seminerde konuşan Fatih Güler, şu an diş hekimliği fakültelerinde 17 bin öğrencinin okuduğunu söyledi. 5 yıl sonra 17 bin diş hekiminin görevde olacağını belirten Güler şöyle konuştu:
‘Fakültelerin kontenjanı azaltılmaz ise her 5 yılda diş hekimi sayısı katlanarak artacak. Her yıl 4 binden fazla diş hekimi öğrencisi eğitime başlamaktadır. Şu an yaklaşık 20 fakülte faaliyette değil. Onlar da kontenjan talep ettiğinde bu sayı daha da artacaktır. Şu an Türkiye’de 32 bin diş hekimiyiz. 2023 yılında 49 bin olacağız. Emekli olan ve ecelen eksilen diş hekimi sayısı artışın çok altında. 2023 yılından sonra ciddi bir diş hekimi enflasyonu olacağı şimdiden görülüyor. Mezun olan gençlerimiz nerede çalışacak? Nasıl istihdam sağlanacak? Ne iş yapacak?

ÇÖZÜM BAKANLIKTA
Sağlık Bakanlığı’nda çalışan diş hekimi sayısının 9 binin üzerinde olduğunu ifade eden Fatih Güler sözlerini şöyle sürdürdü:
‘Kamu her yıl bin diş hekimi alsa 5 bin edecek. Mezun olan 10-12 bin diş hekimi ne yapacak? Eğer planlı dağıtım yapılmaz ise yaşanılan ciddi sıkıntı sürmeye devam edecek. Çözümün biri 0-12 yaş ya da 0-18 yaş gibi koruyucu hekimliği Sağlık Bakanlığı özelden satın alıp, bunu da nüfusa planlarsa, ihtiyaç noktaları belirlenerek limiti belli olacak tarzda hizmet alırsa sıkıntıların aşılabileceğini düşünüyorum. Aksi takdirde önümüzdeki dönemler sıkıntılar artacaktır. Teknolojinin oldukça geliştiği günümüzde mezuniyet sonrası eğitimlerini sürdüren bizler çağa ayak uydurmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz de kendilerini ciddi biçimde geliştirmelidir. Tedavilerindeki kaliteyi en üst düzeye çıkarmalıdır.’
Güler’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Sedat Çetiner ve Prof. Dr. Mehmet Yalım, diş hekimlerine seminer verdi.