Ana Sayfa İlaç Neutec Onkoloji Yatırımı

Neutec Onkoloji Yatırımı

Neutec ilaç; Yeni onkoloji molekülü çalışmalarıyla birlikte onkoloji tesisi yatırımlarını başlattı

Ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda dış ülkelere bağımlılığı azaltma projeleri kapsamında yapılan yatırımlara her gün bir yenisi ekleniyor.

Türk ilaç devi NEUTEC de bu sorumluluk bilinci ile büyük yatırımlar için kolları sıvadı. Uzun yıllardır yürüttükleri yurt içi ve yurt dışı projelerine ek olarak onkoloji alanına da yatırım yapma kararı aldıklarını ifade eden NEUTEC yetkilileri,” Yapacağımız bu büyük yatırım ile hem ülkemizde hem de yurt dışında güvenli ve istikrarlı projeler geliştireceğimiz kanaatindeyiz. Ülkemiz onkoloji alanında sağlık harcamalarına çok ciddi bütçeler ayıran ve dışa bağımlı bir ülke konumunda. Onkoloji ilaçlarının Türkiye’de geliştirilmesi ve üretilmesi için attığımız bu adımın firmamız ve ülkemiz açısından bizi gururlandırdığını ve yeni yatırımlar yapma konusunda motive ettiğini belirtmek isteriz. Ülkemizin 2023 hedefleri arasında da yer alan dış ülkelere olan bağımlılığı azaltma projelerine bizim projemizin de önemli katkısının olacağı inancındayız. Bu projemiz ile kamuya ve halk sağlığına sunacağı yararın yanı sıra sağladığımız istihdamın artacak olması ve dolayısıyla ekonomiye olacak katkısı da bizi heyecanlandırmaktadır.” şeklinde konuştular.

YENİ İNHALER MOLEKÜLÜ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ülkemizde ve Dünyada sık görülen hastalıklardan Astım ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) sağlığı ve insan hayatını ciddi anlamda tehdit ediyor. Kronik hava yolu iltihabı ve hava yolu darlığı ile karakterize olan ve sık görülen bu akciğer hastalıkları, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre 2004 yılı ölümlerinde 4’üncü sırada yer alırken Türkiye’de ise 4’üncü en sık görülen hastalıktık olarak kendini gösteriyor. Dolayısı ile Dünyada ve ülkemizde sağlık harcamalarında önemli bir paya sahip oldukları gibi ekonomik ve sosyal sonuçları nedeniyle önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadırlar. Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan inhaler ürünlerinin Türkiye’de üretilmiyor olması ve bu konudaki dışa bağımlığın ortadan kalkması için bu alanda yatırım yaptıklarını ifade eden NEUTEC yetkilileri,”. NEUTEC kuruluşundan bu yana düstur edindiği yenilikçi bakış açısı, Ar-Ge ve innovasyona verdiği önem ile Türkiye’nin dışa bağımlılığının fazla olduğu inhaler ürünlerinin ülkemizde üretimi için gerekli tüm yatırımları yapmış ve bu ürünlerin hastaların hizmetine sunulmasını sağlamıştır. Yerli üretilen inhaler ürünlerimizle pazarda yer alarak kamuya ve sağlık harcamalarına olan katkımızı bir üst noktaya taşımayı hedefledik. İlaçların etkin maddelerinin çok büyük kısmının yurt dışından ithal edildiği ülkemizde, inhaler ürünlerde mikron seviyesinde kullanılan etkin maddelerden bazılarının Türkiye’de üretilmesi için tüm çalışmaları ve yatırımları tamamlayıp endüstriyel üretime geçişi başlatmış bulunmaktayız. Böylelikle etkin maddesinden bitmiş ürününe kadar, yerli malı adı altında üretilecek bir ürünü kamuya sunmanın ve sağlık sektöründe ilaç gibi önemli bir alanda dış bağımlılığı azaltma yönünde önemli bir rol oynamanın haklı gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandılar.

Global Pazarda Önemli Anlaşmalara İmza Attı.

İlaç sektöründe dış bağımlılığı azaltmaya yönelik katkılarının yanı sıra çok önemli global anlaşmalara da imza attıklarına değinen NEUTEC firma yetkilileri,” Yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları ile innovatif ürünler geliştirerek ülke kalkınmasında değer yaratmayı ve ülkemizin temel sorunlarından olan özellikle ilaç sektöründe dışa bağımlılığı azaltma yönünde hedeflerimizi her geçen gün daha da büyütme amacındayız. İlaç sektörü bilindiği üzere yüksek hacimli Ar-Ge yatırımı gerektiren sektörlerden birisi konumunda. İlaçta Ar-Ge yatırımı ve innovasyon yeni tedavilere olanak sağlamaktadır. Yeni tedavilere hızlı erişimin yolu da o tedavilerin geliştirildiği ülkelerden biri olmaktır.  NEUTEC bu bakış açısı ve vizyonu ile yabancı sermaye tarafından ithal edilen pek çok ürünün eşdeğerini geliştirip hastaların hizmetine sunarak, ülkemizin temel sorunlarından olan dışa bağımlılığı azaltma yönünde stratejik adımlar atmakta ve yurt dışı pazarlarda da yer almasını sağlayacak büyük anlaşmalara imza atmış bulunmaktadır. Bu anlaşmalardan biri global pazarda önemli payı bulunan ‘Takeda’ ile yapılan anlaşmadır. Global pazarda diğer bir önemli projemiz ise solunum sistemi grubundaki inhaler ürünlerimiz için çok uluslu bir firma ile yapmış olduğumuz anlaşmadır. Bu anlaşma ile ürünlerimizi Avrupa ve Amerika gibi regüle pazarlarda ruhsatlandırıp, jenerik ilaç olarak dünya pazarında yer almasını sağlayacak büyük bir anlaşmaya daha imza atmış bulunmaktayız.” gibi önemli açıklamalarda bulundular.

NEUTEC, temelleri 1992 yılında Bilgiç ailesi tarafından atılan bir ilaç firmasıdır. İstanbul’daki merkez ofisi ve Ar-Ge merkezi ile Adapazarı / Sakarya’da yerleşik olan Avrupa ve Türkiye’den onaylı olan 4 üretim alanı ile Neutec ilaç Türkiye’nin önde gelen ilaç firmaları arasında yer almaktadır.

Doktorlarımız ve Sağlık Çalışanlarımızın 14 MART TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

http://www.yeniakit.com.tr/haber/neutec-ilac-yeni-onkoloji-molekulu-calismalariyla-birlikte-onkoloji-tesisi-yatirimlarini-baslatti-289308.html