Ana Sayfa Ekonomi Ecza Kooperatifine Pahalı İlaç Alındı Davası

Ecza Kooperatifine Pahalı İlaç Alındı Davası

Paylaş

‘Ecza Kooperatifine pahalı ilaç alındı’ davasında 5 sanık için de beraat kararı

İSTANBUL Ecza Kooperatifi’nin, yüksek fiyata ilaç alımı yolu ile dolandırıldığı iddiası ile açılan davada karar bugün çıktı. Mahkeme; 4 bin 500 üyeli kooperatifin eski başkanı M. Sait Yücel’in de bulunduğu 5 sanık hakkında beraat kararı verdi.

Anılan dava 2 yıl önce Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Davanın sanıkları arasında, yazdığı ihbar mektubuyla, kamuyu zarara uğrattıklarıEcza Kooperatifine pahalı ilaç alındı davasında 5 sanık için de beraat kararı
iddiasıyla yargılanan 18 sanıklı ‘Roche davası’nın açılmasını sağlayan Roche eski çalışanı Veysi Mungan’ın da bulunduğu davada sanıklar, ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile yargılandı.

BİLİRKİŞİ: ZARAR YOK

Beş sanıklı davada karar bilirkişi raporu sonrası çıktı. Mali Müşavir Şahin Bozkurt’un 13 Kasım 2016 tarihli raporunda, kooperatifin herhangi bir zararının olmadığı vurgulandı. Raporda, “S.S. İstanbul Eczacılar Üretim Temin Dağıtım Kooperatifi, Ekuberg Farma İlaç San. ve Tic. Şirketi’nden yapmış olduğu mal alımında zarara uğramadığı gibi, aksine üreticiye oranla avantajlı fiyattan alındığı sonuç ve kanaatine ulaşılmıştır” denildi.

5 SANIK İÇİN DE BERAAT KARARI

Davanın bugün görülen duruşmasında, savcının beraat yönündeki mütalaasına, mahkeme heyeti de uydu. Heyet, İstanbul Ecza Kooperatifi eski başkanı M. Sait Yüce, İstanbul Ecza Kooperatifi’nin eski genel müdürü Hasan Özer Ertekin, eski satın alma müdürü Ayfer Ballık, Veygi Mungan ve Gökhan Akdoğan’ın ayrı ayrı beraatlerine karar
verdi.
Dinçer Gökçe

http://www.hurriyet.com.tr/ecza-kooperatifine-pahali-ilac-alindi-davasinda-5-sanik-icin-de-beraat-karari-40397522