Ana Sayfa Tıp&Sağlık Yapay Zeka Doktor

Yapay Zeka Doktor

Paylaş

Yapay doktor

ABD’deki Stanford Üniversitesi ve İngiltere’deki Cancer Research UK’den araştırmacılar, yapay zekânın fotoğraf üzerinden uzman doktorlar kadar doğru cilt kanseri teşhisi yapabildiğini belgeledi.

ARAŞTIRMACILAR, yapay zekânın fotoğraflar üzerinden cilt kanserini en az doktorlar kadar iyi teşhis edebildiğini tespit etti. Stanford Üniversitesi ve  Cancer Research UK’den araştırmacılar, yapay zekânın fotoğraf üzerinden uzman doktorlar kadar doğru şekilde cilt kanseri teşhisi yapabildiğini ortaya çıkardı. Kanser teşhisi yapabilen yapay zekâ, Google’ın geliştirdiği kedi ve köpek resimlerini ayırt edebilen yazılımdan yola çıkılarak geliştirildi. Söz konusu yazılımla 129 bin 540 fotoğraf tarandığında, fotoğraftakilerden hangisinde ne tür cilt kanseri bulunduğunu ayırt edebildiği gözlemlendi.

SONUÇLAR NEREYSE AYNI

Daha sonra yapay zekâya, en yaygın cilt kanseri türüne “karsinom”, en ölümcül olana ise “melanom” işareti koyması öğretilerek, elde edilen sonuçlarla  21 onkoloji uzmanının bulguları karşılaştırıldı. Karşılaştırma sonucunda, yapay zekânın da neredeyse onkoloji uzmanlarıyla eşit düzeyde doğru teşhis yapabildiği görüldü.  Çalışmanın sonuçlarının oldukça “heyecan verici” olduğunu dile getiren Stanford Üniversitesi araştırmacıları, geliştirilen yapay zekânın kliniklerde de test edileceğini ifade etti. Cancer Research UK araştırmacıları da söz konusu teknolojinin doktorlar için çok faydalı bir araç olabileceğini kaydetti.

Hurriyet