Ana Sayfa Hukuk&Etik Hatalı Kan ve Ölüm

Hatalı Kan ve Ölüm

Türk hasta, yanlış kan verdiği için ölmüş

Londra’da bypass ameliyatından bir gün sonra ölen Ali Hüseyin’in ölümüne neden olduğu gerekçesiyle yargılanan Filipinli hemşire Lea Ledesma, Southwark Ceza Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

LONDON Hearth Hospital’da  6 Mayıs 2014’te by-pass ameliyatı geçiren 76 yaşındaki Ali Hüseyin, ertesi gün ölmüştü. Yapılan tetkiklerde Hüseyin’in ameliyattan kaynaklanabilecek bir komplikasyon sonucu ölmediği, yanlış kan verilmesi nedeniyle hayatını kaybettiği anlaşıldı. Metropolitan Polisi, Hüseyin’e yanlış kan verdiği gerekçesiyle Filipinli hemşire 49 yaşındaki Lea Ladesman’ı gözaltına aldı.
Mahkemede raporuna göre Ali Hüseyin, ameliyattan sonra yoğun bakıma alındı. Ameliyat kolay ve sorunsuz geçmiş, hasta ‘dinlenme ünitesine’ transfer edilmişti. Ertesi gün hemşire Ledesman’dan kaynaklanan zincirleme hatalar sonucu Hüseyin öldü. Ayrıca, raporda hastaya nakil için kan seçilirken yanlış bilgisayar kayıtlarına bakıldığı için yanlış kan grubu transferi yapıldığı belirtildi.
Polis, hemşirenin ilk başlarda olayı iş arkadaşının üzerine attığını ancak sorgulamanın ileriki safhasında hastanın detaylarını kontrol ederken dikkatinin dağıldığını ve telaşlandığını kabul ettiğini ifade etti.
Yapılan otopside Ali Hüseyin’in yanlış kan verilmesi sonucu öldüğü anlaşıldı.
Kefaletle serbest bırakılan hemşire 9 Şubat’ta cezanın kesinleşmesi için tekrar hakim önüne çıkacak.

Hürriyet