Ana Sayfa Tıp&Sağlık Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete ‘dur’ Diyen Proje

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddete ‘dur’ Diyen Proje

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ‘dur’ diyen proje

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun (AHEF) bu yıl açıkladığı verilere göre, son 3,5 yılda 32 bin doktor ve sağlık çalışanı, hasta ve hasta yakınları tarafından şiddet gördü ve uzmanlar bu vakaların daha çok artacağını öngörüyor. Peki bu durumun önüne nasıl geçilebilir? CNR Expo Health Fuarı’nda İletikom ve Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanlığı firmaları tarafından sunulan proje, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenmesini amaçlıyor.

Türkiye’de yaşanan şiddet olayları hızla artarken bu orandan sağlık çalışanları da etkileniyor. Son 3,5 yılda 32 bin doktor ve sağlık çalışanı, hasta ve yakınları tarafından şiddet gördüğünü açıklayan AHEF, bu sayıların hızla artacağından endişeli. Bu yıl 4.’sü düzenlenen CNR Expo Health Fuarı’nda tam da bu soruna yönelik bir proje tanıtıldı; ‘Sunum Dedektifi’ adı verilen proje, İletikom ve Dilan Baransel Sağlık İletişim Danışmanlığı firmaları tarafından sağlık sektörüne sunuldu.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA
24-26 Kasım tarihlerinde devam eden sağlık fuarında, “Sunum Dedektifi” ismiyle sunulan eğitim, Türkiye’de ilk defa Türk yazılımcılar tarafından geliştirilen gerçek zamanlı video analizi ile beden dili eğitimi olma özelliğini taşıyor. Microsoft Kinect’in 3D tarayıcı sisteminin kullanıldığı eğitimde, sağlık sektöründe yaşanan şiddete karşı çözüm bulmayı amaçladıklarını belirten İletikom yönetici ortağı ve eğitim danışmanı Tayfun Türkalp, doktor-hasta ve yakınları iletişimindeki önemli noktaları şöyle sıralıyor, “Bildiğiniz gibi hasta ve yakınları iletişiminde en büyük sorun, hasta ve yakınlarının stres altında ve endişe duyguları ile iletişim kurmasıdır. Bu doğal olarak hasta ve yakınlarının “şimdi ne olacak?” korkusundan kaynaklanmaktadır. Öte yandan sürekli benzer endişe ve sorunlarla gelen hasta ve yakınları ile iletişim kurmak zorunda kalan doktor ve sağlık personeli, yoğun ve zor çalışma şartlarında etkili ve profesyonel iletişim kuramadığında istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır.

İLETİŞİMDE SES TONU VE BEDEN DİLİ ETKİLERİ
İletişim becerilerini teorik eğitimlerle kısa sürede edinmek mümkün değildir. Bu nedenle İletikom, yıllardır eğitimlerde uygulama yapmaktadır. Örneğin doğru ses tonu kullanmak iletişimde %38 etkilidir. Peki bu konuda hiç eğitim aldık mı? Hayır. Doğru beden dili kullanmak iletişimde ne kadar etkilidir? %55, bu konuda hiç uygulamalı eğitim aldık mı? Hayır.

İletikom uzun yıllardır ses kayıt sistemi ve role play uygulamaları ile ses tonu kullanma ve kişilere uyum sağlama eğitimleri vermektedir Geçtiğimiz yıl başlattığımız bir proje ise dünyada ilk kez tarafımızdan hayata geçti. Dünyada birkaç üniversitede, sosyal etkileşim laboratuvarlarında kullanılan davranış ölçen 3D tarayıcılardan faydalanarak, beden dilinin pozitif ve negatif hareketlerini ölçen ve değerlendiren bir sistem geliştirdik. Buna da “Sunum Dedektifi” adını verdik. “Sunum Dedektifi” iletişim kuran sağlık çalışanlarının hangi hataları yaptığını ve neleri doğru yaptığını saptayarak, video ile geri bildirim yapmaktadır. Böylece uygulamaya giren kişi canlı ortamda kendini test edebilmekte ve hareketlerini düzeltebilmektedir. Sınıf ortamında birçok kişinin gerçek zamanlı çalışmalarını izleyen diğer kişiler, neleri yapmaları gerektiğini hızla öğreniyorlar. İşin güzel tarafı bu öğrendikleri kalıcı davranış, hatta alışkanlık haline geliyor.
Sağlık çalışanlarının hasta ve yakınları ile daha az sorun yaşamasını, şiddete maruz kalmalarını önlemek ve hastaların memnuniyetini arttırmak için bu eğitimleri planladık, ve uyguladığımız kurumlarda %30 iyileşme sağladık. Umarım bu sektörün en önemli eksikliklerinden olan, çatışmasız ikna yetkinliklerini arttırmakta faydamız olacak. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engellemek için iyi bir beden dili şart!” diyor.

İLETİŞİM GÜCÜ TEDAVİYİ ETKİLİYOR
Sağlık İletişim Danışmanı Dilan Baransel ise doktor ile hasta arasında doğru bir iletişim kurulduğunda bu iletişim gücünün hastanın tedavi sürecinde oldukça önemli bir rol oynadığını ifade ederek şu noktalara değiniyor; “ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, doktor ile hasta arasında doğru bir iletişim kurulduğu takdirde, hastaların doktorların tedavi süreçlerine daha sadık kaldığı belirtiliyor. İletişim eksikliği yaşanan doktor-hasta ilişkilerinde hastalar tedavi süreci ile ilgili yeterli bilgilendirilmediklerinden tedavi süreçlerine sadık kalmadıkları gözlemleniyor. Bu hastalar doktorların doğru teşhis koymalarına rağmen yeterli tedavi alamadıklarına ilişkin dava açabiliyor.
Sağlık kavramı hayatımızın en hassas noktalarından biri. Bu noktada önemli olan hastaya her aşamanın detaylıca anlatılması ve tedavi sürecinde alınan kararların sadece doktor yaptırımıyla değil hastanın da tedavi sorumluluğunun kendisine verilmesiyle olmalıdır.

İşte bu noktada sağlık personeline sunduğumuz beden bili eğitimi ve hasta iletişim eğitimleri doktor hasta ilişkilerinde pek çok problemi ortandan kaldırabilme imkanı sunuyor.”

Sözcü