Ana Sayfa İlaç İlaç Sektöründe KOBİ Önemi

İlaç Sektöründe KOBİ Önemi

Business Planet bu kez küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) ilaç sektöründe, farmakoloji araştırmalarında nasıl büyük başarılar elde ettğini incelemek için Bonn’da yenilikçi ilaç geliştirme inisiyatifi IMI’ın çalışmalarıyla ilgili platform yöneticilerinden Jan Skriwanek’in konuğu oldu.

euronews:
“IMI’ın tam olarak ne olduğunu bizimle paylaşabilir misiniz?”

Skriwanek:
“Bu Avrupa ilaç endüstrisiyle Avrupa Birliği’nin bir işbirliği. Amaç yeni ilaç geliştirme çalışmalarını hızlandırmak. Özellikle de bunama gibi ya da antibiyotiğe direnç kazanılması gibi en çok ihtiyaç olan alanlarda.”

euronews:
“Bu platforma katılmanın girişimcilere sunduğu avantajlar nelerdir?”

Skriwanek:
“Böyle harika bir ağın parçası olmak, bilimsel bilgi birikimine ve aynı zamanda ilaç endüstrisi şirketlerine erişebilmek. Bu aynı zamanda Avrupa’da ve ötesinde yeni pazarlara açılma imkanı da getiriyor.”

euronews:
“Son olarak, diyelim ki ben bir girişimciyim ve IMI projelerinden birine katılmak istiyorum. Somut olarak ne yapmam gerekiyor?”

Skriwanek:
“KOBİ’ler için erişim şeklini bilmek tabii önemli. Birçok ülkede bulunan ofislerle iletişime geçmek gerekiyor. Kendi ülkenizdekine ulaştığınızda size en somut şekilde onlar yardımcı olacaklardır.”

European Lead Factory (ELF)

Bu işbirliğinin somut örneklerinden biriyse Dortmund şehrinde yer alan European Lead Factory (ELF). Burası tümüyle Avrupa kurumlarınca işletilen bir kuruluş ve IMI projesiyle bağlantılı çalışıyor. Çalışmaların hedefi yeni ilaç geliştirme çalışmalarını hızlandırmak. Kuruluş ilaç endüstrisi ve araştırmacılarla küçük ve orta ölçekli işletmelerin, KOBİ’lerin işbirliği yaptığı sayılı örneklerden.

ELF’te bu bileşenlerin denemesi ve elenmesi de yapılıyor. 3 buçuk yıldır devam eden çalışmalarda ilaçlarda kullanılabilecek “70 yeni bileşen” tesbit edilmiş.

Bu KOBİ’lerden biri olan Taros’un tepe yöneticisi Dimitrios Tzalis KOBİlerin esnekliği ve yaratıcılığının proje için büyük öneme sahip olduğunu ifade ediyor:

“Burada kimyasal bileşenleri üretiyoruz. Bunlar European Lead Factory bileşen koleksiyonuna girecek. Koleksiyondaki 500 bin bileşen muhtemel ilaçların parçası olmak üzere testlerde kullanılıyor.

Akademik araştırmalarla ilaç endüstrisi arasındaki zaman alıcı boşluğu kapatabilmek için yaptığımız çalışmalarla bazı aday ilaçların üretimini sağladık. Sinir sistemini tahrip eden rahatsızlıklar, 2. tip diyabet, kanser ve anti-mikroplara karşı bağışıklık gibi.

Eğer bir akademisyenseniz ya da ilaç geliştirme sektöründe çalışan bir biyoteknoloji şirketiyseniz bizim görüntüleme programlarımızı ve ve ilaç endeksimizi ücretsiz inceleyebilirsiniz.”

euronews

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin