Ana Sayfa Ekonomi Tamamlayıcının Cazibesi

Tamamlayıcının Cazibesi

Vatandaş henüz farkında değil ama sağlığı şirketler tamamladı

Özel sağlık sigortasının tüm avantajlarını sunan ve buna rağmen yüzde 68 daha ucuz olabilen tamamlayıcı sağlık sigortası şirketler tarafından keşfedildi. Geçen yılın tamamında 62 bin olan grup tamamlayıcı sağlık sigortası bu yılın ilk 6 ayında 143 bine yükseldi. Altı aylık dönemlere bakıldığında bu yılki artış yüzde 360 oldu

Tamamlayıcı sağlık sigortası Türkiye’de hem sigorta şirketleri hem de vatandaşlar için henüz çok yeni bir kavram. Kısaca özel hastanelere gidildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı ücreti tamamlayan yani özel hastaneden para ödenmeden çıkılmasını sağlayan tamamlayıcı sağlık sigortası vatandaş tarafından değil ama şirketler tarafından keşfedilmişe benziyor. Çünkü geçen yılın tamamında şirketler tarafından kullanılan tamamlayıcı sağlık sigortası 62 binken bu yıl henüz 6 aylık rakamlar 143 bin kişinin grup sigortası yaptığını ortaya koyuyor.

YÜZDE 68 DAHA UCUZ
Bu artış yaklaşık olarak yüzde 360’lık bir tırmanışa işaret ediyor. Yılın tamamında böylece tamamlayıcı sağlık sigortasını kullananların sayısının 265 bine ulaşması bekleniyor. Vatandaşın ise geçen yılın tamamında 310 bin tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığı bunun 2016’nın yılın ilk 6 ayında 93 bine indiği görülüyor. Ancak uzmanlar bireyseldeki bu azalışın bu üründen kaçışı göstermediğini, bir kısım vatandaşın daha avantajlı olduğu için işyerlerindeki grup sigortalarına yöneldiğini ifade ediyor. Zaten toplamda da geçen yıl 373 bin olan sigortalı sayısının henüz 6 aylık rakamlarda 236 bine çıktığı (yıl tamamında 472 bini aşması bekleniyor) böylece yılın tamamında aynı artış hızının sürmesi halinde yaklaşık yüzde 26’lık önemli bir artış meydana gelebileceği öngörülüyor.
Peki şirketler neden tamamlayıcı sağlık sigortasını keşfetti? Tabii ki öncelikle özel sağlık sigortasının tüm avantajlarını kapsıyor ve özel sağlıktan yüzde 68 daha ucuz alabiliyor. Örneğin sadece yatarak tedavi hizmeti almak isteyen ve özel sağlık sigortasına yılda 1.473 lira ödeyen 50 yaşındaki bir kişi tamamlayıcı sağlık sigortasına sadece 580 lira ödeyip tüm hizmeti alabiliyor. Bu rakam hem ayakta hem yatarak tedaviyi kapsadığında 2.800 lira düzeyinden bin liraya kadar inebiliyor. Tabii eğer kişinin bir de daha önceden yüklü miktarda hasar ödemesi (sigorta şirketinin kişi adına hastaneye ödediği rakam) varsa rakam daha da katlanıyor.
Sağlık sigortaları da ne yazık ki Türkiye’de insanların gelirleri göz önüne alındığında hiç azımsanmayacak kadar yüksek. Çoğu kişinin bilmediği ise hem SGK’ya ödediğimiz primlerin kullanılacağı hem de sağlık sigortasının tüm avantajlarını yaşayabileceğimiz bir sağlık sigortasının mevcut olduğu. Sigortacılar iyi maaş alan mavi yakalılar ile düşük ücret alan beyaz yakalıların bu üründe birleşeceğinden yola çıkılarak ‘Açık Mavi Sigorta’ adını veriyor.

LİSTEYİ İYİ İNCELEYİN
Tamamlayıcı sigortada anlaşmalı olan kurumlar listesi iyi incelenmeli. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur sigorta başlangıç tarihinden önce var olan hastalıkların, özel sağlık sigortasında olduğu gibi poliçe kapsamında olmaması. Poliçenin hastalık olmadan satın alınması gerekikor. Diğer yandan tamamlayıcı sağlıkta ayakta tedavi yılda 9 kez geçerli.

DEZAVANTAJI, 5 YILDIZLI HASTANELERDE SGK YOK
Tamamlayıcı sağlık özel sağlık sigortasının tüm özelliklerini kapsıyor. Örneğin SGK’nın kuralları doğrultusunda anne yaşının 30 olması gibi SGK kurallarına ters olmaması koşuluyla tüp bebek için de teminat veriliyor. Çocuğun doğuştan kalbinin delik olması da sigorta kapsamında. Ancak şimdilik en önemli dezavantajı, 5 yıldızlı hastanelerin büyük bölümü SGK ile anlaşmadığı için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranların bu hastanelerden yararlanamıyor olması. Bu nedenle ulaşabileceğiniz yakınlıkta SGK ile anlaşmalı bir hastanenin olması önemli.

Rahim AK / GAZETE HABERTÜRK