Ana Sayfa Tıp&Sağlık Obezite Beyin Hastalığı Olabilir

Obezite Beyin Hastalığı Olabilir

Obezite beyin hastalığı olabilir

Son araştırmalar, çağın hastalığı obezitenin kaynağının beyin olduğunu gösteriyor. Kötü beslenme, beyinde tokluk hissini engelliyor

Hafıza sorunları yaratıyor

Avustralya’nın Macquarie Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, obezite yüksek miktarda şeker ve yağ tüketiminin tetiklediği bir beyin rahatsızlığı olabilir. Uzmanlar, fast food gibi Batılı beslenme alışkanlıklarının, kişinin daha önce tükettiği besinleri unutmasına neden olduğunu belirtiyor. Sağlıksız beslenmenin, beynin tokluk hissini algılamasını engellediği, bu nedenle daha çok yiyecek tüketildiği sonucuna ulaşıldı. Araştırmada şeker ve yağı bol, sebze ve meyveyi daha az tüketen kişilerin diğer kişilere göre daha çok hafıza problemi ve öğrenme güçlüğü yaşadığı ifade edildi. Sağlıksız beslenen kişilerin doyduktan sonra abur cubur tüketimine devam etmesinin sağlıksız yemeklerin beyne zararlı etki sağlamasıyla açıklanıyor. Çocuklar ise kötü beslenme nedeniyle hafıza sorunu yaşama riskine sahip.

‘Yemek hafızasını’ engelliyor

Sağlıksız besinlerin beyindeki hipokampus bölgesini etkilediği vurgulanırken, kişi acıkınca ortaya çıkan ‘yemek hafızasının’ sağlıksız besinlerle engellenmesiyle daha çok yemenin önü açılıyor. Daha önceki araştırmalarda, obezite sorunu yaşayan orta yaşlıların gelecekte Alzheimer’a yakalanma risklerinin oldukça yüksek olduğu belirtilmişti.

Milliyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin