Ana Sayfa Tıp&Sağlık Doku Uyumlu Yapıştırıcı Geliştirdi

Doku Uyumlu Yapıştırıcı Geliştirdi

Doku uyumlu yapıştırıcı geliştirdi

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Ara, özellikle karaciğer nakli ameliyatlarının ardından oluşan safra kaçağını ve diğer cerrahi müdahaleler sonrası dikiş aralarında oluşan sızıntıyı önlemeyi sağlayacak doku uyumlu yapıştırıcı madde geliştirdi.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Ara, Karaciğer nakli ameliyatlarında safra kaçağını, diğer ameliyatlarda (yemek borusu, mide, kalın bağırsak, pankreas ve ince bağırsak kanseri sonrası) yapılan rezeksiyonların ardından, dokuların ağızlaştırılması neticesinde dikiş aralarında oluşan sızıntıyı engellemek için, doku uyumlu bir yapıştırıcı madde geliştirdi.
2013’te düzenlenen Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe, girişimci ve sanayici kategorisinde 187 proje içerisinde Türkiye birincilik ödülü alan projesini Ara şu şekilde anlattı: ‘Bu madde için daha öncede patent başvurusu yapılmıştı. Bu doku uyumlu madde ile ilgili sürpriz güzel bir gelişme daha yaşandı.

Accelerating the Commercialization of Technology (ACT) Venture Partners şirketi bu doku uyumlu maddeyi üretip piyasaya sürmek için hazırlıklara başladı. Bu proje bu şirketin Ankara’nın doğusunda üretim için seçtiği ilk projedir. Eğer bu doku uyumlu maddeye ıslak, nemli zeminde, tıpkı Japon yapıştırıcısı gibi anastomoz yapılan (dokuların dikişlerle birleştirilmesi) alana yapışkanlık özelliği verilirse, tıpta cerrahi ameliyatlarda bir devrim olacak. Ayrıca bu doku uyumlu yapıştırıcı madde, bütün testlerden başarı ile geçtikten sonra dünyanın her yerinde kullanılması halinde ülkemize belki milyar dolara ulaşacak bir gelir getirmesini ön görmekteyim.”

Yeni Şafak