Ana Sayfa İlaç Türkiye Etik Ödülü

Türkiye Etik Ödülü

Lilly İlaç, Dördüncü Kez ‘Türkiye Etik Ödülü’nün Sahibi Oldu

Lilly İlaç, etik değerleri benimseyerek, iş yapış şekline dönüştüren şirketlerin ödüllendirildiği ‘ETİKA Türkiye Etik Ödülü’nü dördüncü kez kazandı.

Türkiye’de etik liderlerin yetiştirilmesine öncülük etmek ve gençlerin etik değerlere sahip çıkmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Etik Değerler Merkezi Derneği (EDMER) tarafından düzenlenen ve etik değerlere önem veren şirketlerin gençler adına ödüllendirildiği ETİKA Türkiye Etik Ödülleri bu yıl dördüncü kez sahiplerini buldu.

EDMER’in, 80 sorudan oluşan anketine katılan ve uluslararası standartlara göre yapılması gerekenlerin %70’den fazlasını yerine getiren şirketler, ETİKA 2015 Türkiye Etik Ödülü’nü almaya hak kazandı. Lilly, etik uygulamalarıyla öne çıkan 18 şirket arasına girerek dördüncü kez ‘Türkiye Etik Ödülünü’ kazandı.

ETİKA Türkiye Ödülü’nü dördüncü kez kazanan şirketler arasında yer alan Lilly İlaç’ın Genel Müdürü Jose Daniel Lucas, Lilly’nin etik değerlere verdiği öneme dikkat çekti. Lucas, “Kurulduğumuz günden bu yana, 140 yıldır çalışmalarımızı ışığı altında sürdürdüğümüz en önemli mirasımız etik ilkelerimizdir. Dürüstlük, mükemmellik ve insana saygı, ‘daha iyi bir yaşam’ sunma taahhüdümüzü destekleyen değerlerimizdir. Lilly olarak, şirketimizin faaliyetleriyle ilgili herkese; hastalara, sağlık hizmeti sağlayıcılarına, tedarikçilere, iş ortaklarımıza ve içinde bulunduğumuz topluma karşı değerlerimiz ve etik, uyum felsefemiz doğrultusunda hareket ederiz” dedi. Etik ilkelerin toplumun her kesiminde benimsenmesi ve uygulanması, etik konusunda farkındalığın artırılması açısından EDMER gibi oluşumların son derece önemli olduğunu vurgulayan Lucas, ”Şirketimizin dördüncü kez ETİKA ödülü ile ödüllendirilmesinden büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Lilly’nin faaliyette bulunduğu tüm ülkelerde son derece etkin bir Etik & Uyum Programı uyguladığını vurgulayan Lilly Etik ve Uyum Direktörü Devrim Dirik, şirket içinde etik ve uyum konusunda çalışanlarla çeşitli faaliyetler yürüttüklerini belirtti. Dirik, “Şirketimizde farklı departmanları temsil eden Etik ve Uyum elçilerimiz, bir yandan yakın çalışma arkadaşlarının ihtiyaçlarını belirleyip, bunları gelişim önerileri olarak bizlerle paylaşırken bir yandan da ekiplerine, kural ve uygulamaların şirketimize kazandırdıklarını birebir iletişimle aktarma imkanı buluyor” dedi. Dirik ayrıca, şirket içinde belli aralıklarla toplantılar düzenleyip çalışanların etik ve uyum konusundaki sorularına yanıtlar bulmaya, karşılaştıkları olayları birlikte değerlendirmeye, şirketin vizyonu çerçevesinde çözümler üretmeye çalıştıklarını belirtti. “Daha ilk günden etik çalışma prensiplerimizin içselleştirilmesi için Lilly’de çalışmaya başlayan arkadaşlarımızı etik ve uyum felsefemizle çalışma koşullarımızı özetleyen pusulamız ‘Kırmızı Kitap’ ile karşılıyoruz.” diye konuştu.