Ana Sayfa Tıp&Sağlık İlaca Erişim Kampanyası

İlaca Erişim Kampanyası

196 ülkede 70 milyondan fazla kullanıcısı bulunan dünyanın en büyük imza kampanya platformu Change.org’da kanser hastaları kampanya başlattı.

FDA ‘devrim yaratan ilaç’ statüsü verdiği ilaç; bağışıklık sistemini, kanserli hücrelere karşı daha kesin ve etkili saldırılar yapacak şekilde yükselterek yok etmesini sağlıyor. Akciğer kanserinin en sık görülen türü, küçük hücre dışı akciğer kanseri olarak biliniyor ve her 8 akciğer kanserinin 7’si bu türden görülüyor.

İlaç bugün 59 ülkede ruhsatlı olup, 50’den fazla klinik araştırmaya 18.000’den fazla hasta kayıdı yapılmış durumda.

TÜRKİYE’DE HENÜZ RUHSATLANDIRMA AŞAMASINDA
İlacın ileri evre akciğer kanseri, ileri evre böbrek ve yine ileri evre cilt kanseri tedavisi için ABD’de ve AB ülkelerinde onayı bulunuyor. Türkiye’de ise henüz ruhsatlandırma aşamasında yer alıyor.

KANSER HASTALARI VE HASTA YAKINLARI KAMPANYA BAŞLATTI
Bu ilaca ulaşamayan hastalar ve yakınları, kampanya platformu Change.org’da mağduriyetlerini şöyle anlatıyor:
‘Kemoterapiden farklı olarak immünoterapi yöntemi olan bu ilacın tek tek başvuran hastalarda kullanılmasına izin veren Sağlık Bakanlığı, ilacın ülkemize toplu ithal edilerek hastanelerde yaygın olarak kullanılmasına henüz imkan sağlayamamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu ilaç için geri ödeme yapmamaktadır. Bu bedel, hastalar tarafından karşılanamaz bir ücrettir. Gecikilen her gün yeni canlar kaybedilmektedir. Akciğer kanseri tedavisinde çığır açan bu ilacın uygun endikasyonlara uygun hastalara ücretsiz uygulanmasını, SGK ve Bakanlık yetkililerinin duyarlı olmasını istiyoruz.”

https://www.change.org/p/sgk-opdivo-ilac%C4%B1-kullanan-akci%C4%9Fer-kanseri-hastalar%C4%B1n%C4%B1n-tedavi-giderlerini-kar%C5%9F%C4%B1las%C4%B1n

NTV

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin