Ana Sayfa Tıp&Sağlık Boyut Büyük

Boyut Büyük

Reçete edilen ilaç miktarı 1 milyarı aşacak

İstanbul merkezli 32 ilde yürütülen sahte reçete operasyonunda vurgunun boyutu büyüyor. Polisin 8 aylık takibinde ele geçirilen 100 bin kutu ilacın sadece yüzde 2’sinin karekodlarının yırtılmış olması, reçete edilen ilaç miktarının 1 milyar TL’yi aşacağını ortaya koydu. Soruşturmayla ilgili bazı detaylar da ortaya çıktı.

Buna göre çeteyi takibe alan polis, İstanbul’a gelen bazı Türk, Suriyeli, İraklı kuryelerin 2 ayda bir Erbil’e gittiklerini belirledi. Bu kişilerin beraberinde soğuk algınlığı ilaçlarının da bulunduğu anlaşıldı. Poşette taşınan ilaçların çok pahalı olduğu, çetenin ilaçları önce İstanbul’a getirip oradan uçakla Kuzey İrak’a götürdüğü tespit edildi.
Suriye’ye gönderilecek ilaçların ise Cilvegözü bölgesinden ya da kaçak yollardan bu ülkeye götürüldüğü anlaşıldı. Yapılan fiziki ve teknik takiplerde de çetenin, özellikle Suriye ve Irak’tan gelen ilaç taleplerini, ilaçların içeriğine göre kırmızı, yeşil ya da mavi diye ilettikleri anlaşıldı.
Çetenin özellikle savaş bölgesine kanama durduran ilaçlar gönderdiği belirlendi. Suç örgütü üyelerinin, ilaçları kaçakçılar ve terör örgütü PKK üzerinden Irak ile Suriye’ye gönderdikleri iddia edildi. İlaçların bir kısmının da Özbekistan ve Hindistan gibi ülkelere yollandığı öne sürüldü.
110 BİN KUTU İLAÇ
Bu arada çeteye yönelik operasyonda ele geçirilen 110 bin kutu ilaç basına gösterildi. Operasyonlarda, aralarında doktor ve eczacıların da bulunduğu 109 kişi, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüt üyesi olmak, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık ve kaçakçılık” suçlarından gözaltına alınmıştı.

Nihat Uludağ
HT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin