Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bandırma Vapuru’ndaki Kayserili Doktor

Bandırma Vapuru’ndaki Kayserili Doktor

Bandırma Vapuru’ndaki Kayserili Doktor

Eski Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Şahin tarafından kaleme alınan ‘Atatürk’ün Doktoru Kayserili Behçet Adil’ adlı kitapta, kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a giden Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında Kayserili doktorun da yer aldığı belirtildi.

Şahin’in kitabında, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan ve ulusal kurtuluş mücadelesini başlatan Gazi Mustafa Kemal’i taşıyan Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu’nun Kayserili olduğu, kaptanla birlikte Atatürk’ün doktoru Kayserili Tabip Yüzbaşı Behçet Adil Feyzioğlu’nun da vapurda Atatürk ile birlikte olduğu bilgisi yer aldı.

Kayseri’de adı pek bilinmeyen ve tarihçiler tarafından ‘Bilinmeyen Kahraman’ olarak tanımlanan Dr. Behçet Adil Feyzioğlu’nun, Samsun’da yakılan Kurtuluş Savaşı meşalesinin önemli isimlerinden birisi olarak Bandırma Vapuru’nda Gazi Mustafa Kemal’in hemen yanı başında yer aldığının belirtildiği kitapta şu bilgilere yer verildi:

‘Feyzioğlu, 1. Dünya Savaşı’nda birinci tabur tabipliği ve kolordu baştabip muavinliği görevleriyle Çanakkale Savaşlarına katılmış daha sonra Diyarbakır, Silvan, Apakçur ve Halep harekat ve harp sahalarında çalışmıştır. Feyzioğlu, yaşamının büyük bölümünü cepheden cepheye koşarak Mustafa Kemal ile birlikte harp meydanlarında geçirmiştir. Anafartalar Muharebesinde Mustafa Kemal Paşa’nın karargahına katılmış ulusal mücadelenin bitimine kadar O’nun yanında yer almıştır. Çalışma hayatına son noktayı koyduktan sonra ölümüne kadar Kayseri’nin Muammer Bey Mahallesi’ndeki evinde (Orduevi arkası- Eski Müselles Bahçenin karşısı) yaşayan Atatürk’ün doktoru Behçet Adil Feyzioğlu, 6 Nisan 1976 yılında İstanbul’da vefat etmiş ve Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilmiştir. Bandırma Vapuru’ndaki iki Kayseriliden birisi olan ve ulusal kurtuluş mücadelesindeki kahramanlıkları yanında, Atatürk’ün doktoru olarak tanınan Dr. Behçet Adil Feyzioğlu’nun hayatı çok sayıda tarihçi tarafından araştırılmaktadır.’

Şahin’in kitabının önümüzdeki günlerde yayımlanacağı kaydedildi.

haberler.com