Ana Sayfa Ekonomi Yerli Dijital Cihaz, Aşı ve İhracat

Yerli Dijital Cihaz, Aşı ve İhracat

Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Yerli Röntgen Cihazı Üretileceğini Açıkladı!

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, uluslararası firmalar ve başarılı yerli firmalarla ortaklık yaparak sağlıkta üretime geçmek için tüm çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini açıkladı. Gümüş, artık sağlık sektöründe tüketilen ürünleri üretme yoluna gidildiğini söyledi. Aynı zamanda çalışmalar sonucunda yerli tıbbi cihazlar, kan ürünleri ve aşıların üretileceğine dikkat çekti. Gümüş, bu sayede ülke ekonomisine büyük bir katkıda bulunacağını da sözleri arasına ekledi. Prof. Dr. Gümüş, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı tarafından plazmadan sağlanan kan ürünlerine yaklaşık 1 milyar TL ödendiğini açıkladı. Aynı zamanda yürütülen çalışmalar dahilinde bu ürünlerin üretimlerinin ülkemizde yapılmaya başlanacağının da altını çizdi. Gümüş, 3 sene sonra yerli kan üretimine başlanacağını ve bunun için yabancı ve yerli firmalar ile iş birliği yapıldığını ifade etti. Eyüp Gümüş, Sağlık Bakanlığı’nın yerli kan ürünlerini desteklemek amacıyla uzun süreli alım garantisi vereceğini açıkladı. Bu sayede cari açığın kapatılması konusunda da büyük bir destek sağlanacağını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, sağlıkta yerli üretim konusunda önceliğin kan plazma ürünlerine verildiğini söyledi. Ancak tıbbi cihaz üretimi konusunda da çalışmaların büyük bir hızla sürdürüldüğünü açıkladı. Gümüş, üretilecek olan ilk yerli tıbbi cihazın dijital röntgen olacağını açıkladı. Aynı zamanda konu hakkında; “Tıbbi cihaza yaklaşık 20 milyar dolar harcıyoruz. Tomografi, EMAR, ultrason, ventilatör, dijital mamografi ve anjiyografi gibi tıbbi cihazlarda da önümüzdeki yıllarda tamamen yerli üretime kavuştuğumuzda bu harcamayı düşürmüş olacağız ve alım garantileriyle de yerli üretim desteklenecek.” dedi.

Stratejik ürün “aşı” Türkiye’nin aşıya 200 milyon dolar para ödediğini söyleyen Prof. Dr. Eyüp Gümüş aşıda yerel üretimle ilgili faaliyetler hakkında da bilgi verdi. Prof. Dr. Gümüş, “Aşı üretiminde Biyoteknoloji Enstitüsü ile yerli aşı üretimi çalışmaları devam ediyor. 2019 yılında yerli difteri ve tetanos aşıları kullanılabilecek. Hepatit A aşısının üretimi de 2 yıl sonra gerçekleşebilecek” dedi. İslam ülkeleri ile “aşı”da da işbirliği Türkiye’nin ürettiği aşıları ihraç edebilmesi noktasında İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerle de işbirliğine gidileceğini söyleyen Prof. Dr. Gümüş şöyle devam etti: “İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerle aşı organizasyonu güçlendirilecek. Sağlık Bakanlığı, İslam ülkeleriyle bu organizasyonu geliştirici adımlar atacak. Aşıyı ürettiğimizde birçok İslam ülkesi bizden aşı alabilecek.” Doğumhane kontrolü ebelere verilecek Sezaryen oranlarının düşürülmesine yönelik çalışmalar konusunda da bilgi aldığımız Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş,” ağrı korkusu duyan gebelerin kaygılarının çözülmesinin sezaryen oranlarının düşmesinde etkili olduğuna” dikkat çekti. Ayrıca sezaryen oranlarının düşürülmesinde ebelerin rolünün artırılması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Gümüş “Bütün doğumhanelerin kontrolü ebelere verilecek. Sistemi ebelerin de uzmanlaşmaları yönünde geliştireceğiz.”