Ana Sayfa Tıp&Sağlık Tıp Bayramı Törenlerinde Teröre Tepki Yağıyor

Tıp Bayramı Törenlerinde Teröre Tepki Yağıyor

Tıp Bayramı törenlerinde teröre tepki yağıyor, TTB’den kınama geldi

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı. Ancak Ankara’da yapılan kanlı terör saldırısı nedeniyle sağlık çalışanları bugünü bayram havasında kutlamıyor. Türk Tabipler Birliği etkinlikleri iptal etti, törenlerde terör saldırısına tepki yağıyor.

Dün Ankara’da yaşanan patlama ve acı kayıplar nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramını kutlamaya hazırlanan sağlıkçılar Türk Tabipler Birliği’nin de aldığı kararla etkinlikleri iptal etti. Beyaz eylemler, yürüyüşler, basın açıklamaları ve çeşitli etkinlikler yapmaya hazırlanan illerdeki tabip odaları 37 vatandaşımızın hayatını kaybettiği patlama nedeniyle etkinlik yapmayacak. 

Türk Tabipler Birliği internet sitesinden yaptığı açıklamada saldırının faillerini lanetlediğini ve ülkenin günden güne karanlığa itildiğini belirtti.

TTB: ATILAN HER KURŞUN BEDENLERİMİZLE BİRLİKTE GELECEĞİMİZİ PARÇALIYOR

TTB’nin yazılı açıklamasında şu sözlere yer verildi: ’14 Mart’a katliamla girdik! Saldırının faillerini lanetliyoruz. Yastayız! İsyandayız! Yeter! Aylardır asker, sivil, bebek, nine yüzlerce yurttaşımız öldü, ölmekte. Bu ortamda 14 Mart’ın, sağlığın nesini konuşacağız? İyi değiliz, iyi olamıyoruz, iyiye gitmiyoruz. Bunca göz göre göre ölümün olduğu yerde hekimlik ortamının nesini konuşacağız? Atılan her bomba, sıkılan her kurşun bedenlerle birlikte yüreklerimizi, toplumsal barışı ve geleceğimizi parçalıyor. Ülkemiz günden güne bir kör karanlığa itiliyor. Ülkemizin, çocuklarımızın geleceğinden endişeliyiz. Şiddet, cinayet, katliam aklın ve vicdanın bittiği yerdir. Bizler aklımızla, vicdanımızla, sağduyuyla, soğukkanlılıkla, dayanışmamızla bu kötü gidişe ‘dur’ diyeceğiz.’

Ayrıca Tıp Bayramı törenlerinde 37 vatandaşımızın ölümüne yol açan terör saldırısı lanetleniyor. Tüm yurtta sağlık camiasının teröre tepkileri şöyle:

SAMSUN: MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları dolayısıyla Samsun’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Fatih Özkan, yaptığı konuşmada ‘Kana susamış bölücü terör alçaklığını ve kara emellerini bir kez daha ülkemizin başkentinde gösterdi. 14 Mart tıp Bayramı arefesinde gerçekleştirilen bu hain saldırıyı lanetliyoruz. Huzur ve güvenliğimizi hedef alan bu alçak saldırıyı, kandan, kaostan, nefretten, beslenen terörü, teröre destekçilerini, terörün arkasındaki iç ve dış güçleri nefretle kınıyoruz. Emperyalistlerin taşeronu ve uşağı terör mihraklarının ülkemizi teslim almasına müsaade etmeyeceğiz. Türk halkında vatan ve millet sevgisi en üst seviyede olduğu müddetçe bizi hiç bir güç bölemeyecektir’ dedi.

MERSİN: TIP BAYRAMI BURUK KUTLANDI

Mersin Tabip Odası öncülüğünde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, Ankara’da dün akşam yaşanan terör saldırısının acısı vardı. Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan, “Bu yıl 14 Mart’ı çok buruk kutluyoruz ne yazık ki. Dün Ankara’da olan katliam hepimizi yine çok büyük üzüntülere gönderdi” diye konuştu.

TRABZON: HAYATINI KAYBEDENLER İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜZ

14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Trabzon’da yapılan törene de damga vuran Ankara saldırısıydı. Valilik önünde yapılan törende Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Trabzon Tabib Odası Başkanı Dr. Ahmet Rıza Güner, Ankara’daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle çok üzgün olduklarını belirterek acının olduğu yerde açıklama yapmanın doğru olmadığını söyledi. 

AMASYA: YAŞAMA HAKKI HER ŞEYİN ÜZERİNDEDİR

Amasya’da görev yapan doktorlar ve sağlık yöneticileri, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla toplandıkları Yavuz Selim Meydanı’nda teröre tepki gösterdiler.
Amasya Tabip Odası Başkanı (ATO) Dursun Ali Kodat, “En temel hak olan yaşama hakkını her şeyin üzerinde tutan, insanı yaşatmayı amaç edinen bir mesleğin mensupları olarak biz hekimler, ülkemizdeki tüm silahlı terör eylemlerinin son bulmasını ve hiçbir insanımızın bu aşağılık terör eylemleri sebebi ile en ufak bir zarar görmemesini, yaşamlarını kaybetmemesini istiyoruz” dedi.

ZONGULDAK’TA SAYGI DURUŞU

Zonguldak valiliği önünde düzenlenen törende Atatürk Anıtına çelenk sunumunun ardından Ankara’da yaşanan olaylar nedeniyle 2 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Törenin ardından program sona erdi.

Hürriyet