Ana Sayfa Tıp&Sağlık AHEF Sağlık Bakanı Görüşmesi

AHEF Sağlık Bakanı Görüşmesi

AHEF Sağlık Bakanı Görüşme Raporu

AHEF Yönetimi Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile Görüştü
AHEF Yönetim Kurulu, iki yılı aşkın süredir kopuk olan iletişim köprüsünü yeniden onardı ve bugün Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu ile bir araya geldi.
İstanbul’daki görüşmeye, AHEF adına, Başkan Dr. Gürsel Özer, 2. Başkan Dr. Fevzi Turgut, Sayman Üye Dr. H Yusuf Eryazgan, üyeler, Dr. Mehtap Gürbüz Aslan, Dr. Yavuz Erden, Dr. Alp Karan ve Dr. Orhan Tekin katıldı. AHEF heyeti, Bakan Müezzinoğlu’na aile hekimlerinin sorunlarını anlattı; sahanın beklentilerini sahadan toplanan veriler ile hazırlanmış bir sunum ile görüşmelere başlandı.

Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu, ilk olarak, yeniden iletişime geçilmiş olmasının önemine değindi. İki yıl önce bozulan iletişim kanallarının, bugün yeniden işler hale gelmesinin önemli bir başlangıç olduğunu ifade eden Sağlık Bakanı, iletişimin devamından yana olduklarını ifade etti.Aile hekimlerine değer verdiklerini , sistemin aile hekimleri üzerinden yürüdüğünü söyledi.Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel ÖZER “basın üzerinden söyledikleriniz farklı algılanabiliyor, birebir görüşmeleri devam ettirelim” teklifini olumlu karşılayan Sağlık Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu , AHEF’in kongre ve toplantılarına katılmak istediğini iletti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr.Eyüp Gümüş’ün de yer aldığı görüşmede, ana konu, cumartesi nöbetleri oldu. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, mevcut hekim sıkıntısı nedeniyle gönüllülük esasının uygulanmasını mümkün görmediğini ifade etti. Örnek verdi bu konuda 3 hekimli bir bölgede kimse gönüllü olmaz ise biz ne yapacağız , bunu çözmemiz lazım dedi .AHEF Başkanı Dr. Gürsel Özer, gönüllük esasının işleyebilmesi için gerekli çalışmayı üretip bakanlığa sunacaklarını söyledi.

AHEF, cumartesi nöbetlerinde, kronik hasta takibinin ve aile hekimliğinin yapılamadığını da vurguladı. Gelen hastaların takibinin yapılamayacak olması nedeniyle poliklinik hizmetlerinin de beklenen faydayı sağlayamayacağı; kesin kayıtlı, bireysel tabandan bölgesel tabanlı sisteme geçişte sıkıntı yaşanacağı, net bir şekilde ifade edildi. Acile başvuran kesimin bu merkezlere başvurmayacağını , 90 milyondan 120 milyona çıkan başvuru sayısının bu nöbet çizelgelerin doğru olarak algılanmadığını ilettik. AHEF yönetim kurulu, nöbetlerin eğitim alanları olarak gösterilmesi halinde yarar sağlayabileceği ve ek mesai olarak değerlendirilmesi görüşlerini de dile getirdi.

Fazla çalışmanın anayasal hakkın ihlali olacağını söylendiğinde zaten tüm hekimlerin fazla çalıştığını ve hekim eksikliğimiz sürdüğü sürece nöbetsiz bir alanın olmayacağını iletti. Esnek mesai ve ek mesai olarak değerlendirebilecekleri söylendi.
AHEF’in üzerinde durduğu bir diğer önemli konu da sözleşme fesihleri oldu. Yönetim Kurulumuz, fesihlerin olmaması gerektiğini, bu durumun, sahada kırgınlık ve sorunları beraberinde getireceğini vurguladı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu konuda, müsteşar Eyüp Gümüş başkanlığında bir çalışma yapılacağı söylendi.
Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığın halk sağlığı ve kronik hastalıklar konularında yapacağı çalışmalara aile hekimlerinin de katılmasını istedi. AHEF’in aile hekimleri kanunu ve yönetmeliğinin hazırlanması aşamasında da yer alması gerektiği söylendi ve bakandan olumlu yanıt aldı.

Sağlıkta şiddet, özlük hakları ve yıpranma paylarının da konuşulduğu görüşme olumlu bir havada son buldu.
AHEF YÖNETİM KURULU ADINA
BAŞKAN Dr.Gürsel ÖZER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin