Ana Sayfa Ekonomi Körfez Ülkeleri Yılda 57 milyar usd Sağlık Turizmine…

Körfez Ülkeleri Yılda 57 milyar usd Sağlık Turizmine…

Arap ülkeleri sağlık turizmine 57 milyar dolar harcıyor

Antalya’da MENA ülkelerinden gelen 240’a yakın acentenin katılımı ile gerçekleştirilen ‘1. Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi’nde, MENA ülkeleri seyahat acenteleri ile Türk turizm paydaşları arasında gün boyu yaklaşık 3 bin 500 ikili görüşme gerçekleşti. Arap Turizm Birliği Başkanı Al-Fehaid, ‘Turizm göstergelerini nasıl yükseltebiliriz konusunda işbirliğimiz sürüyor. Körfez Arapları, yılda 57 milyar dolardan fazla sağlık turizmine harcama yapıyor. Bu konuda Türkiye için de ayrı bir çalışma yapılacak’ dedi.

Antalya turizmi için alternatif pazar oluşturulması, turizm kaynak ülkelerinin çeşitlendirilmesi ve turizmin yıla yayılıp nitelikli turistlerin gelmesine yönelik gerçekleştirilen 1. Uluslararası MENA Ülkeleri Antalya Zirvesi, ikinci gün B2B toplantılarıyla sürdü. 15’er dakika olarak gerçekleşen görüşmelere MENA ülkelerinden 240 acente ile 300’den fazla Türk turizm paydaşı katıldı ve yaklaşık 3 bin 500 B2B görüşmesi gerçekleştirdi.

SAĞLIK TURİZMİNE 57 MİLYAR DOLAR
Türkiye’ye geçen yıl 2,5 milyon Arap turistin geldiğini ve 4 milyar dolardan fazla harcama yaptığına dikkat çeken Arap Turizm Birliği Başkanı Al-Fehaid, dünya pazarında en fazla harcamayı Arap turistlerin yaptığına işaret etti. Turizmi teşvik ve Arap yatırımcıların Türkiye’deki yatırımlarına yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Al-Fehaid, ‘Turizm göstergelerini nasıl yükseltebiliriz konusunda işbirliğimiz sürüyor. Körfez Arapları, yılda 57 milyar dolardan fazla sağlık turizmine harcama yapıyor. Bu konuda Türkiye için de ayrı bir çalışma yapılacak, çünkü Türkiye bu konuda öncü bir ülke, tecrübesi var’ diye konuştu.Zirveye, MENA Bölgesi’ndeki ülkelerin 30 farklı şehrinden 240 seyahat acentesi, büyükelçiler, diplomat ve bürokrat ile 70 medya mensubu katılıyor. Programın son günü de Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın
(ALTSO) ev sahipliğinde Alanya’ya inceleme gezisi ve görüşmeler gerçekleştirecek.