Ana Sayfa Biyoteknoloji En İyi Biyoteknoloji Ürünü’ ödülü

En İyi Biyoteknoloji Ürünü’ ödülü

Paylaş

En İyi Biyoteknoloji Ürünü’ ödülü

Geliştirdiği yenilikçi molekül ile adından sıkça söz ettiren MSD’nin, uygulanan diğer tedavilere rağmen hastalığı ilerlemiş metastatik melanom ve küçük hücre dışı akciğer kanserli hastaların tedavisinde kullanılan “pembrolizumab” etkin maddeli ilacı, “En iyi Biyoteknoloji Ürünü” dalında Prix Galien ödülünü aldı.

MSD Araştırma Laboratuvarları Başkanı Dr.Roger M. Perlmutter, ödül ile ilgili yaptığı açıklamada, kazanılan bu ödülün pembrolizumab”ın hastalara ulaşmasını sağlayan tüm MSD çalışanlarının ve aynı zamanda klinik araştırmalara katılan doktor ve hastaların inancının bir ürünü olduğunu belirtti. Perlmutter ayrıca, bilimsel anlamda mükemmeliyet temeli üzerine inşa edilmiş bir şirket olarak bir kez daha bu prestijli ödüle layık görülmekten büyük onur duyduklarının altını çizdi. 

Kanser tedavisinde bir adım daha ileri
MSD, son dönemde kanserle mücadelede vücudun bağışıklık sisteminin gücünü kullanak yenilkçi moleküllere odaklanmıştır. İmmüno-onkoloji alanında yeni moleküllerin geliştirilmesini ve ticarileştirilmesini hızlandırmak ve dünyanın çeşitli yerlerinde kanserle mücadele eden hastaların bu tedavilere en kısa sürede ulaşmalarını sağlamak üzere ciddi yatırımlar yapmaktadır.

Amerikan Gıda ve İlaç Otoritesi (FDA)  tarafından çığır açıcı ilaç kategorisinde hızlandırılmış bir şekilde onaylanan ilaç, bağışıklık sistemini aktive eden Anti-PD–1 ilaçlar denen sınıfta ilk onaylanan ilaç olma özelliğini taşıyor. İlaç,  hastanın kendi bağışıklık hücrelerinin kanserle savaşması için aktiflenmesini sağlıyor. Kanser hücreleri, insan bağışıklık sistemindeki önemli saldırı hücrelerinin (T hücreleri) tümörü tanımasını engelleyen PD1 yolunu aktiflerler.  “Pembrolizumab”  , T hücrelerinin aktif kalmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin tümörle savaşma gücünü korumasını etkinleştiriyor.

MSD, bu yıl kazandığı ödülle birlikte Prix Galien ödülünü 40 kez kazanarak, tüm zamanların en çok ödüle layık görülen şirketi olmuştur.