Ana Sayfa Ekonomi ZMSS’de Risk Tazminatı 2 Katına Çıktı !

ZMSS’de Risk Tazminatı 2 Katına Çıktı !

Paylaş

Risk yükseldikçe istihdam azalıyor!

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, riskli sağlık alanlarındaki istihdam oranlarının düşüş gösterdiğini belirterek, ‘Dün itibariyle malpraktis (tıpta yanlış, hatalı uygulama) tazminat oranlarını hazineyle görüşerek arttırdık. Riskli alanlarda 400 bin lira olan tazminat oranını tek bir vaka için 800 bin liraya çıkarıyoruz’ dedi.

Gümüş, Türkiye Adalet Akademisi, Mersin Üniversitesi ve Mersin Barosu işbirliğince bir otelde düzenlenen ‘Tıbbi uygulama hatalarından kaynaklı davalarda hukuki ve cezai sorumluluk’ başlıklı ‘Tıp Hukuku Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, sağlık sektörünün bazı riskli alanlarının olduğunu söyledi.
Risklerin gündeme gelmesiyle bu alanlardaki istihdamın azalmaya başladığını kaydeden Eyüp Gümüş, ‘Özellikle kanser cerrahisi, kadın hastalıkları, doğum, beyin cerrahisi gibi birçok alanda risk yükseldikçe, sağlık personeline düşen risk oranları da artıyor ve buralara istihdam talebi azalıyor. Ayrıca davalar başlıyor, sağlık çalışanları yıllarca bu davalara gidip, geliyorlar. Sonunda da tazminat ödemek zorunda kalıyorlar’ diye konuştu.
Müsteşar Gümüş, sağlık sektörüne adım atanların artık daha risksiz bölümlerin seçilmesi yönünde eğilimi olduğunu ifade ederek, bu doğrultuda hekimlerin önemli sağlık alanlarına daha düşük puanlarla gittiğini anlattı.
Bu durumu gidermek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Gümüş, şöyle konuştu:
‘Dün itibariyle malpraktis (tıpta yanlış, hatalı uygulama) tazminat oranlarını hazineyle görüşerek arttırdık. Riskli alanlarda 400 bin lira olan tazminat oranını tek bir vaka için 800 bin liraya çıkarıyoruz. Bu çalışmaları arka planda yapıyoruz. Yıllık 1 milyon 800 bin liralık bir tazminat oranını yine hazineyle görüşerek yıl boyunca arttırıyoruz. Tüm bunlara rağmen yine de meseleyi oturup etraflıca değerlendirmemiz lazım. Hastanın girişinden itibaren, hastaya yapılacak işlemin, risklerin hastaya iyi anlatılarak hareket etmek lazım. Ancak, bütün bunlara rağmen zaman zaman yıllarca süren davalar olabiliyor. Bu arada da hekimlerimiz yavaş yavaş o alanlardan başka alanlara doğru gidiyor. Bugün Türkiye’de riskli ameliyatlarımızın bir kısmı o hastane, bu hastane gezmeye başlıyor. Bizim derdimiz meseleyi doğru bir şekilde çözmek ve bu işi yapacak profesyonelleri rahatlatmamız lazım. Bunun için yargı mensuplarına da büyük görevler düşüyor. Belki buradaki hukuku dünya normlarına göre yeniden planlayarak, bu sorunun iyi bir şekilde çözülmesini sağlamayı hedeflemek gerekir. İşte bu yüzden bu tür toplantılar çok önemli.’

Davalar, hekimlere alan değiştirtiyor

‘Bütün bunlara rağmen zaman zaman yıllarca süren davalar olabiliyor. Bu arada hekimlerimiz yavaş yavaş o alanlardan başka alanlara doğru gidiyor. Bugün Türkiye’de riskli ameliyatlarımızın bir kısmı o hastane, bu hastane gezmeye başlıyor. Bizim derdimiz meseleyi doğru bir şekilde çözmek ve bu işi yapacak profesyonelleri rahatlatmamız lazım. Bunun için yargı mensuplarına da büyük görevler düşüyor. Belki buradaki hukuku dünya normlarına göre yeniden planlayarak, bu sorunun iyi bir şekilde çözülmesini sağlamayı hedeflemek gerekir.’


Eyüp Gümüş, hekimleri rahatlatmak için gerekirse kanuni düzenlemelerin de yapılabileceğini vurgulayarak, ortak istişareyle problemlerin ortadan kaldırılabileceğini, doğru sağlık hizmeti için ne gerekiyorsa bunun altyapısının oluşturulacağını belirtti.
Sempozyuma Müsteşar Gümüş’ün yanı sıra Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Metin Yandırmaz, Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Mersin Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, hakimler, savcılar ve sağlık çalışanları katıldı.

HT