Ana Sayfa Ekonomi Ne kadar Parayla Saadet Olur ?

Ne kadar Parayla Saadet Olur ?

Mutluluğun fiyatını ölçebilir misin Deaton

Nobel ekonomi ödülüne, ‘Mutluluğun kaç para ettiğini’ belgeleyen İngiliz Angus Deaton layık görüldü. Deaton’ın araştırmasına göre, yıllık 75 bin dolar gelir mutluluğu da getiriyor

Nobel ekonomi ödülüne bu yıl, mutluluğun kaç para ettiğini ortaya koyan araştırmasıyla dikkatleri üzerine çeken İngiliz iktisatçı Angus Deaton layık görüldü. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Alfred Nobel anısına dağıtılan Sveriges Riksbanks (Merkez Bankası) Ekonomi Ödülü’nün Deaton’a verildiğini duyurdu. Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi 70 yaşındaki Deaton’un yoksulluk, refah ve tüketim üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı ödüle hak kazandığı belirtildi.

Refahı güçlendiren ve yoksulluğu en aza indiren bir ekonomik politika oluşturmak için bireysel tüketim tercihlerinin anlaşılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Angus Deaton, bireysel tüketim tercihlerinin anlaşılması için herkesten daha fazla çaba harcamıştır. Deaton’un bireysel tercihlerle elde edilen  sonuçları birbirine bağlayan araştırması, mikro ekonomi, makro ekonomi ve kalkınma ekonomileri alanlarında önemli bir değişime yol açmıştır” denildi. Deaton, 8 milyon İsveç Kronu (3 milyon TL) tutarındaki ödülün de sahibi oldu.

Üst sınır 75 bin dolar

Angus Deaton, ‘Acaba mutluluk gerçekten para ile satın alınabilir mi?’ sorusunun yanıtını arayan isimlerden biri. Nobel ödüllü Daniel Kahneman ile birlikte, ‘Günlük yaşamımız için acaba kaç paralık gelirimizin olması bize en fazla mutluluğu getirir’ diye 2008-2009 yıllarında 450 bin Amerikan vatandaşı ile araştırma yaptılar. Araştırma sonucu 75 bin Amerikan Doları yıllık gelirin en fazla günlük yaşamda mutluluğu getirebildiğini, fazlasında ise artık eskisi gibi günlük hayatta mutluluğu artırmadığını belgelediler.

Sadece 1 kadın kazanabildi

Nobel Ekonomi Ödülü, 1968’te İsveç Merkez Bankası tarafından Nobel  Ödülleri’nin kurucusu Alfred Nobel anısına kuruldu. 1969’tan bu güne 46 kez dağıtılan ödüllerden 17’si iki kişi, 6’sı da üç kişi arasında paylaştırıldı. Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanan 75 kişi arasında sadece bir kadın bulunuyor.

gazetevatan.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin