Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bebeklerin sadece yüzde 26’sı..

Bebeklerin sadece yüzde 26’sı..

Bebeklerin sadece yüzde 26’sı ilk altı ay yalnızca anne sütü alabiliyor

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle, 6 aydan sonra da 2 yaşına kadar, ek gıdaların yanında anne sütüyle beslenmesini öneriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de ilk altı ay bebeğini sadece anne sütü ile besleyen annelerin oranı yüzde 26.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkede 13 bin 500 anne ve hamilelerin katıldığı “Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırması 2015” sonuçları açıklandı. İngiltere, Amerika, Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Kolombia, Kanada, Meksika ve Türkiye olmak üzere 10 ülkede, bebeği 2 yaşın altındaki annelere emzirme süreleri, toplum içinde emzirmeye yaklaşımları, emzirirken yaşamış oldukları zorluklar, sağlık profesyonellerinin emzirmedeki yeri ve çalışırken emzirme gibi konularda görüşleri soruldu.

Araştırmanın sonuçlarına göre tüm dünyada anneler, emzirmiş olsalar da olmasalar da bir bebeği beslemenin en doğru yolunun emzirmek olduğunu düşünüyor. Bunun yanı sıra anneler her zaman emzirme süresi konusunda belirledikleri hedeflerine ulaşamayabiliyor. Annelerin yüzde 75’e yakını bebeklerin en az 6 ay ve üzerinde emzirilmesi gerektiğini düşünürken, gerçekte sadece yüzde 62’si bu kadar süre emzirebiliyor. Türkiye’de ise emzirme süreleri birçok ülkenin oldukça üzerinde. Türk annelerinin yüzde 82’si bebeklerin ideal olarak 6 ay ve üzerinde emzirilmesi gerektiğini düşünüyor. Bunu gerçekleştirebilen annelerin oranı ise yüzde 68. 6-12 ay arasında emzirebilen annelerin oranı yüzde 32, 12-24 ay arasında emzirebilen annelerin oranı yüzde 31. Annelerin yüzde 5’i ise 2 yıldan fazla bebeğini emzirdiğini belirtiyor.

Türkiye’de emzirme süreleri diğer ülkelere göre uzun olsa da; ilk altı ay bebeğini sadece anne sütü ile besleyen annelerin oranı yüzde 26. Bu oran araştırmaya katılan ülkelerin ortalamasında yüzde 27. Bebeklerine formül süt (hazır mama) veren annelerin sadece yüzde 49’u bunu doktorunun tavsiyesi ile gerçekleştiriyor. Doktor tavsiyesi dışındaki en büyük etken ise annelerin süt üretimi ile ilgili problem yaşadıklarını düşünmeleri. Araştırmaya katılan tüm ülkelerde anneler “Emziremeseydiniz kendinizi suçlu hisseder miydiniz?” sorusuna büyük çoğunlukla ‘evet’ derken, sadece Alman annelerin çoğunluğu ‘hayır’ diyor.

ÇALIŞAN ANNELERİN YARISINDAN         FAZLASI SÜT İZNİNİ KULLANAMIYOR

Emzirme döneminde işe geri dönülmesi, emzirmeyi zorlaştıran en önemli etkenlerden biri olarak öne çıkıyor. Türkiye’de çalışan annelerin emzirme süreleri, araştırmaya katılan ülkelerin genelindeki çalışan annelerin emzirme sürelerinin oldukça üzerinde. Türkiye’de 6-12 ay arasında emzirmiş annelerin oranı yüzde 31. Bu oran çalışan annelerde yüzde 34. Bir yılın üzerinde emzirmeyi başarabilmiş annelerin oranı ortalamada da, çalışan annelerin özelinde de yüzde 36. Buna karşılık araştırmaya katılan diğer ülkelerin ortalamasında bir yıldan fazla emzirmeyi sürdürebilen çalışan annelerin oranı ise sadece yüzde 17.

Türkiye’de çalışan annelerin yüzde 53’ü anne sütünü işyerinde sağmak ve saklamak için uygun ortamın olduğunu belirtiyor. Bunun yanı sıra emziren annelerin sadece yüzde 45’i günlük 1,5 saatlik süt izinlerini uygun şekilde kullanabileceğini belirtirken, yarısından fazlası işlerinin yoğunluğu, yöneticisinin tutumu, işyerine belirli saatlerde servisle ulaşması gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu izni kullanamadığını belirtiyor.

İlyas Koç

Zaman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin