Ana Sayfa Tıp&Sağlık ‘Telenöbetçi’ Doktora Uzaklaştırma

‘Telenöbetçi’ Doktora Uzaklaştırma

‘Telenöbetçi’ doktora uzaklaştırma

Şeker komasına giren Sinem’e müdahale için çağrıldığı halde hastaneye gitmeyen, telefonla sevk veren doktor 1.5 yıl görevden uzaklaştırıldı

Osmaniye Devlet Hastanesi’ne götürülen Nuri-Lerman Koca çiftinin iki kızından 7 yaşındaki Sinem’in (7) kan şekerinin 540’a yükseldiği görüldü. Görevi başında olmayan nöbetçi uzman doktor Mustafa İşlek hastaneye çağrıldı. Ancak, Dr. İşlek, pratisyen doktora telefonla yapması gereken işi tarif etti, sonra da hiç görmediği Sinem’in başka hastaneye sevkini istedi. Baba Koca, ‘Sedye üzerindeki Sinem’in vücudu artık tepki vermeyince Dr. İşlek’e tekrar ulaşıldı. Bir kez daha hastaneye gelmesi istendi. Ama o gelmeyerek yavrumun sevk edilmesinde ısrar etti. Yavrumu son gördüğümde duran kalbine elektro şok veriyorlardı’ dedi. Sinem sedyede hayatını kaybetti. Açılan davada uzman doktor İşlek’e görevde keyfi kararlar vererek ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 1 yıl 6 ay meslekten men, 72 bin lira da adli para cezasına çarptırıldı. Yargıtay, yerel mahkeme kararını oybirliği ile onadı.

‘ADALET YERİNİ BULDU’
Kızına hasretini ölmeden 10 gün önce Nemrut’u ziyareti sırasında çektikleri bu fotoğrafa (üstte) bakarak gidermeye çalışan acılı baba Nuri Koca, ‘Rahat uyu meleğim. Adalet yerini buldu. Kızıma mezarında verdiğim sözü yerime getirmiş olmanın huzuru içindeyim. Elbette hiçbir ceza ve yaptırım Sinem’in bir tek saçının kılını geri getirmeyecek ama başka Sinem’ler ölmesin istedim’ dedi.

Sabah