Ana Sayfa Tıp&Sağlık Dr. Frankenstein’ın İkna Konferansı

Dr. Frankenstein’ın İkna Konferansı

Kafa nakli operasyonu için gönüllü olan 30 yaşındaki Valeri Spiridonov ve operasyonu gerçekleştirecek İtalyan cerrah Sergio Canavero birlikte New York’ta bir konferansa katılacak ve bu operasyonun mümkün olduğuna dair bir sunum yaparak yetkililerden vize almak için uğraş verecek.

İşte pek çok bilim insanının intihar olarak nitelendirdiği bu operasyon ile ilgili dikkat çeken sorular ve cevapları:

Kafa nakli mümkün mü?

İnsan kafasını başka bir bedene nakledebileceğini iddia eden İtalyan cerrah Sergio Canavero’ya göre bu sorunun cevabı evet. ‘Dr. frankenstein’ olarak anılan Canavero, izin alması durumunda ilk denemesini 2017’de yapmak istiyor.

Operasyon nasıl gerçekleşecek?

Gerekli finansal desteğin sağlanması durumunda 150 doktor ve hemşirenin katılımı ile gerçekleşecek operasyon kapsamında gönüllünün kesilen omurilikleri ‘polietilen glikol’ isimli bir yapıştırıcı madde ile başka bir bedene yerleştirilecek.

Operasyon ne kadar sürecek?

Yaklaşık 36 saat sürmesi öngörülen operasyon yaklaşık 11.2 milyon dolara (Yaklaşık 30 milyon TL) mal olacak.

Ameliyat sonrası kişi nasıl bir süreçten geçecek?

Kas ve damarların yeni bedene dikilmesinin ardından hasta yaklaşık 1 ay boyunca komada tutulacak. İddiaya göre bu adımların ardından kişi, yeni vücudunda yaşamaya başlayacak.

Beyin nakli ile kafa nakli arasındaki fark

Canavero’ya göre beyin nakli kafa naklinden daha zor bir işlem. Beyin naklin esnasında hassas dokuların zedelenmemesi gerektiğini vurgulayan Canavero, bu işlemin çok zahmetli ve dikkat gerektiren bir operasyon olduğunu belirtiyor.

Dondurulmuş bir kafa nakledilebilir mi?

Nakledilecek kafanın henüz tüm fonksiyonlarını kaybetmemesi gerekiyor. Bu nedenle nakledilecek kafanın kısa süre önce ölmüş bir kişiye ait olması operasyon açısından olmazsa olmaz. Dondurulmuş bir kafa ise bu kriterlere uymuyor.

Operasyon nerede gerçekleşecek?

İtalyan cerrah Sergio Canavero, ameliyatı ABD’de yapmak istiyor ama henüz gerekli izinleri alamayan operasyonun nerede gerçekleşeceğine dair nihai karar verilmiş değil.

Operasyon başarıya ulaşsa bile kişide psikolojik etki bırakır mı?

Geçirdikleri operasyonların ardından dış görünüşleri değişen kişilerin bazı psikolojik zorluklar yaşadığı bilinen bir gerçek. Uzmanlar bu tip değişikliklerin kişilerin kendine duyduğu güveni etkilediğini belirtiyor.

Neden gönüllü oldu?

İtalyan cerrah ile sadece internet üzerinden iletişim kurduklarını belirten Rus gönüllü, Ölmeden önce sağlıklı bir bedende yaşama şansını kaybetmek istemediği için gönüllü olduğunu açıklamıştı.

ntv