Ana Sayfa Ekonomi Sanset Gıda yılda yüzde 40 Büyüyor

Sanset Gıda yılda yüzde 40 Büyüyor

1 senede 100 milyon tane Tadelle yedirdi

İlaç üretim ve dağıtım faaliyetleriyle tanınan Toksöz Grup’un şirketlerinden Sanset Gıda; 2007 senesinde TMSF’den aldığı Tadelle, Sarelle, Gol ve Sagra markalarını eski görkemli günlerine döndürdü. Markaları tümünün yenileyen Sanset Gıda, önceki sene tam 100 milyon kişiye Tadelle yedirdi. L’era Fresca ile dondurmaya, Evolvia ile bebek maması pazarına giren grup, satın aldığı İspanyol Zumosol markasıyla meyve sularını yakın zamanda pazara sundu. 155 senelik geleneksel çikolata ve dondurma markası olan İtalyan Pernigotti’yi de 2 sene evvel bünyesine katan Toksöz Grup, sonbaharda da bu markanın ürünlerini Türk tüketicisinin beğenisine sunacak.

Yıllık % 40 büyüyor
Sanset Gıda Pazarlama Direktörü Aslı Eren Şengezer, “Satın almadan akabinde üretime ara verilmekte olan 1 senelik zamanda tüm marka konumlandırmaları ve içerikler değiştirdik. Bütün ürünlerin tabii içerikle üretilmesi kararını aldık. Kaliteli, tabii içerikli ve sağlıklı ürünlerle tüketiciye ulaşmayı hedef edindik. Bunun etkisini de hızlı gördük. Şu anda senelik % 40 büyümeyle yolumuza devam ediyoruz. İlaçla beraber grubumuzun cirosu 700 milyon euroya ulaştı. Bu ciroda gıdanın payı % 40’lara çıktı. Sonuçta Tadelle Türk halkının  kalbine taht kurmuş bir marka. Tüketicilerimiz çok büyük ilgi gösteriyor. Geçen sene 100 milyon tane Tadelle sattık” diye açıkladı .
Global bir marka olmak istediklerini ve buna yönelik yatırımlar yaptıklarını kaydeden Şengezer, şu şekilde açıkladı :

Hedef global olmak
 “Grubumuz, gıda sektöründe globalleşme yatırımlarının ilk adımını ise İtalya’nın 155 senelik geleneksel çikolata ve dondurma markası olan Pernigotti’yi satın alarak attı. Dünya pazarında Pernigotti’nin gücünü arkasına alarak varlığını sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu markaya yatırım yapıyoruz ve Türk halkına uygun ürünlerini Eylül ya da Ekim ayı gibi dahil pazara sunacağız. Türkiye’deki bazı ürünlerimizi de İtalya’ya götürme projemiz var. İspanya’nın % 100 tabii meyve suyu markası Zumosol ise 2013 sonunda Toksöz Grup bünyesine katıldı. Böylelikle Toksöz Grup, çikolata ve dondurma sektörlerinin ardından, Zumosol ile içecek pazarında da varlık göstermeye başladı. Bu markaya da yatırım yapıyoruz. İlk etapta ananas, elma, parçalı portakallı ve elma-mango sularımızı tüketicinin beğenisine sunacağız. Sonra sebze suları gibi yeni ürün planlarımız var.”

İhracat dahil pazarı geçecek
YENİ şirket satın almaları hususunda fırsatları değerlendireceklerine de değinen Aslı Eren Şengezer, şu anda yeni yatırımlara odaklandıklarını, önümüzdeki 5 senede ise ihracatta ciddi bir sıçrama yapacaklarını vurguladı. Şengezer, sözlerine şu şekilde devam etti: “Malezya, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Yemen, Lübnan, Azerbaycan, İngiltere  ve Kıbrıs ile faaliyetlerimize devam ederken önümüzdeki zamanda ; Almanya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney ABD ’da da büyümek hedeflerimiz arasında… 5 sene akabinde ihracatta da dahil pazar kadar, hatta daha çok bir büyüklüğe ulaşmayı öngörüyoruz.”

Dondurmasını da yaptı
Krklareli’nde dondurma ve çikolata için 300 milyon dolar yatırım yaptıklarını ifade eden Aslı Eren Şengezer, dondurmada 10 mağazaya ulaştıklarını ifade etti . Tadelle dondurmayı yaptıklarını da dile getiren Şengezer, “Dondurmaya 2011 senesinde başladık. Şu anda 10 mağazaya ulaştık. Dondurmadan pastaya sadece bizim ürünlerimiz satılıyor. Kırklareli’nde yeni dondurma yatırımımız var. 2016 senesinde devreye girecek” diye belirtti .

vatan