Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Smart Eczane

Smart Eczane

Hatay Eczacı Odası Konferans Salonu’nda Türk Eczacılar Birliği 2.Başkanı Eczacı Arman Üney’in katılımı ile  ile “Smart Eczane (Akıllı-Akılcı Eczane)Projesi” ile ilgili bir eğitim toplantısı düzenlendi.

Hatay Eczacı Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda Türkiye’de 8 pilot ilden biri seçilen Hatay’da gönüllü 50 eczacıya projenin Hatay sorumlusu Ecz. Şekip Kırbeci tarafından eğitim verildi.

Eczacılar ilaç tedavi sürecinin takibinde önemli rol oynamaktadır

Eczacıların sağlık hizmet sunumunun kilit taşı olduğunu belirten Türk Eczacılar Birliği 2.Başkanı Eczacı Arman Üney; “Bir sağlık profesyoneli olarak Eczacının misyonu;  toplumu hastalıkların önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgilendirmek ve hastalara gerekli sağlık bakımını sunmaktır. Çağdaş Dünya’da sağlık hizmet sunumunun kilit taşı olan Eczacılar; İlacın hastalar tarafından etkin ve etkili bir şekilde kullanılmasında,  İlaç tedavi sürecinin takibinde ve hasta yararının en üst seviyede gerçekleşmesinde temel rol oynamaktadır.” dedi.

Proje eczacılık mesleğinin çehresini değiştirecek

Eczanelerin kaliteli sağlık hizmeti veren ve sağlık danışmanlığı yapan bir sağlık merkezi olduğunu belirten Türk Eczacılar Birliği 2.Başkanı Eczacı Arman Üney; “Hastaya, hasta yakınlara ve tüm topluma doğru, güvenli, nitelikli ilaç hizmeti veren ve sağlık danışmanlığı yapan birer sağlık merkezi haline dönüşmüş durumdadır. Türk Eczacıları Birliği olarak değişen Dünya’da değişen sağlık ve eczacılık anlayışına paralel biçimde ülkemizde eczacılık mesleğinin çehresini değiştirecek yeni bir “Smart Eczane Projesi”ni gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” dedi.

Projeyi Türkiye çapında yaygınlaştırmak istiyoruz

Türk Eczacılar Birliği olarak, bu projeyi daha önce yurtdışında benzer projeleri hayata geçirmiş önde gelen uzmanların desteğinde geliştirdiklerini belirten Türk Eczacılar Birliği 2.Başkanı Eczacı Arman Üney; “Avrupa örneklerini inceledik. İç ve dış paydaşların katıldığı toplantılar yaptık. Pilot olarak belirlediğimiz 8 Eczacı Odamızdan seçilen eczacılarla eğitimler yaptık. Şimdi de bu 8 odamızda pilot uygulamasına başlıyoruz. Önümüzdeki yıl bu projeyi tüm Türkiye çapında yaygınlaştırmak amacındayız.” dedi.

Proje halk sağlığının korunmasında eczacının önemi ortaya çıkacaktır

Türk Eczacılar Birliği olarak “Smart Eczane Projesi” ile eczanelerimizi entegre sağlık noktaları haline getirmek istiyoruz diyen Türk Eczacılar Birliği 2.Başkanı Eczacı Arman Üney; “Ülkemizin dört bir yanına kılcal damarlar gibi yayılmış 24 bin 500 eczanemizi; yaşam boyu öğrenme, sürekli mesleki gelişim ve kaliteye adanmışlık ilkeleri doğrultusunda entegre sağlık noktaları haline getirmek istiyoruz. İnanıyoruz ki bu proje halk sağlığının korunması ve geliştirilmesinde eczacının potansiyelini gözler önüne serecek ve hastalarımızın kalbine dokunmamıza olanak sağlayacaktır.” dedi.