Ana Sayfa Ana Sayfa Bir Hekimin Durmak Bilmeyen Yolculuğu

Bir Hekimin Durmak Bilmeyen Yolculuğu

 

 

Bir Hekimin Durmak Bilmeyen Yolculuğu
Dr.Levent SARAÇ
İş Dünyası Derneği Başkanı

W- Değerli Dr.Levent Bey farklı iş kimlikleriniz var bu zenginliğinizi

L.S.- 1985 sonunda fakülteyi bitip hekimlik diplomamı aldığım o yılda mecburi hizmet yasası yeni çıkmış, ihtisas imtihanlarının biçimi değiştirilmişti. Dolayısıyla sıra kuraya gelmişti. Kırklareli Demirköy ilçesi Merkez Sağlık Merkezinde hekimlik ve Kaymakamlık yapıp birçok hekim arkadaşım gibi bürokrasiyi ögrendim. Sonraki yıllarda Denizli’de Sağlık Müdür Yard görevinde bulundum. 1993 de İstanbul’da Koşuyolu Kalp Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde ihtisasa başladım. İşte bu arada farklı durum oldu. Bakanlık televizyonlarda sağlıkla ilgili spotları yapmaya çalışıyordu. Bende bakanlık oluruyla TGRT Sağlık Eğitim Programları Danışmanı oldum. Böylece halk sağlığı ile ilgili birçok programın üretilmesine katkıda bulundum.

Böylece yayıncılığı öğrenmiştim. Bu yolla halk sağlığına daha fazla katkım olabilirdi. Bu gaye ile Purple  Productions şirketini kurdum. Çevreme bu yola gönül vermiş arkadaşlarımı topladım ve iş takibini onlara bıraktım. Her projenin danışmanlığını ise kendim yürüttüm.

1998 kardiyoloji uzmanı oldum. İstinye Devlet Hastanesinde Kardiyoloji uzman hekimi olarak görev yaptım. Özelde İstanbul Türkiye hastanesi Kardiyoloji kliniğini kurdum. Halen burada konsultan hekim olarak görev yapmaya devam etmekteyim.
25 Kasım 2000 tarihinde Yeşilay‘a üye olup, buradaki uzun soluklu çalışmalarda bulundum. 2004 yılında Genel Sekreter yardımcısı, 2005 te Genel sekreter, 2006 da da Yeşilay’a Genel başkan yardımcısı olarak hizmet verdim. Sigara ile mücadelede
Yeşilay’ın ekran yüzü idim.

2005-2006 yıllarında Sağlık Bakanlığı sağlık turizmi koordinatörü olarak görev yaparak, Sağlık turizmi ile ilgili Türkiye de ki ilk çalışmaları başlattım. O günlerde sağlık sektöründeki yatırımcılara bu günleri anlatmak için çok uğraştım. Bu gün o günlerdeki mayanın tuttuğunu görmek tabii ki çok güzel .

2005 yılında medikal sektöre yatırım yapıp, Turkuaz Medikal kuruluşuna katılıp sanayicilik ile tanıştım. Arkadaşlarıyla bu alanda ulusal ve uluslararası başarılara imza attık.

W-Turkuaz Sağlık’dan hakkında bilgi alabilir miyim?

L.S.- Turkuaz 2000 yılında hastanelerin kullandığı medikal kimyasallar üretimi yapmak üzere kurulmuştur.Özellikle ultrason ve EKG jeli üretimiyle başladığı bu yolda sektörünün öncüsü olmayı ve ilkleri bşarmıştır.  Ar-Ge’ye ve belgelendirmeye yaptığı yatırımlarla bu konumunu perçinlemiş 2005 yılından itibarende İhracata başlamıştır.  Bu gün ürettiği malların %70’ni 92 ülkeye ihraç etmektedir. Özellikle ürettiği bazı ürünlerde dünyada ilk 3 arasındadır.

Steril ultrason jelinde FDA belgeli dünyada 3. ve normal doğumu kolaylaştıran , anne ve bebeğini koruyan obstetrik Gynotal marka doğum jelinde ise dünyada 2. üreticidir.

Medikalde Ar-Ge ve Tasarımları biten belgelendirme süreci devam eden ürünlerimizi önümüzdeki günlerde peş peşe piyasaya süreceğiz.

OTC-Dermokozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde ise yurtiçinde hem kendi markamız hemde private label üretimimizi ve ürün çeşidimizi arttırmak istiyoruz.

W- Müteşebbislik ,hekimlik aşkınızın sizin hikayenizdeki öncelik sirasını değiştirdi mi?

LS- Tabii ki asla hayır. Ben hekim olmaya orta okul yıllarımda karar vermiştim. Babam böbrek taşı düşürürken doktor bulmada zorlanmış, sonra benim çevremdekiler bu zorluğu çekmemeli demiştim.

Çalıştığım her hastane hatta her mekanda bana ulaşmak hastalar açısından çok kolay olmuştur.

Dini ,ırkı ,milliyeti ne olursa olsun , insanlara hizmet etmek çok güzel bir duygu.

W- İş Dünyası Derneği vizyonunuz ve kısa dönem hedeflerinizi paylaşır mısınız? Ülkemiz için misyonunuz nedir ve sağlayacağınız katkılar neler olacak?

LS- 19.01.2015 tarihinden itibaren İş Dünyası Derneğinin Genel Başkanlığını üslenmiş bulunmaktayım.

İş Dünyası Derneği genç iş adamı ve müteşebbisler tarafından,

Geçmişten aldığı değerler doğrultusunda prensiplerinden ödün vermeden,

Zamanın tüm fırsatlarını kullanarak,

İş Dünyası, aynı gaye etrafında birleşen ortak değerlere sahip müteşebbislerin,

Kültür değerlerimize, sosyal sorumluluk şuuruna sahip projeler üreten,

Ticari alanda projeler geliştiren,

Ticari, sınai, sosyal, ekonomik, sermaye, teknoloji, fikir alış verişi ve koordinasyonu sağlayan,

Sahasında öne çıkan isimlerin bilgi ve birikimlerinden istifade eden,

Alanında uzman, basiretli ve vazifeşinas iş adamlarını müşterek bir zeminde buluşturan,

Ekonomimizi daha etkin, rekabet gücü artmış bir seviyeye taşımayı amaçlayan,

Uzman sanayici, meslek, bilim ve iş adamları ile iş forumları, zirveler, fuarlar, iş toplantıları, Ar-Ge çalışmaları, projeler, yatırımlar yayın, eğitim, konferans, faaliyetler gerçekleştirecek,

Bu organizasyonlar ile değer ve prensip sahibi, yenilikçi, müteşebbis ve vizyoner nesilleri ülkemize kazandırmayı amaçlayan,

Uluslararası platformlarda temsil edecek,

Yerel ve küresel çapta katma değeri yüksek, tüm kesimlere fayda sağlayan,

Üyeleri arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı tesis etmeyi vazife edinmiş,

Ulusal ve uluslararası ölçekte yeni pazarların kurulması için çaba gösteren,

Bir sivil toplum örgütüdür.

Türkiye ekonomisi son on sene içinde kendini dörde katladı. Markalaşma, pazarlamayı kolaylaştırıyor. Pazarlama için tanıtım şart . İşini iyi yapanlar birlikte hareket edebilirlerse güzel izler bırakırlar. Herkes kazançlı çıkar. Bu yönde çok çalışma yapmamız gerekiyor

W- 14 mart Tıp Bayramı vesilesi ile önemli bir hekimlik anınızı alabilir misiniz

L.S.- Karadenizli hastalarımdan çok sevdiğim uzun zamandan beridir de tedavisini takip ettiğim yaşlı bir teyzem ve gelini polikliniğe gelmişlerdi. Onların hoş konuşmaları sonrası akşam duyduğum karadenizde yaşanmış bir olayı onlara anlatmaya başladım.
Trabzon da Durmuş amca rahatsızlanınca bir taksi çağılmış, apar topar  binilip hastane aciline gitmişler. İnip doktor karşısına geçince   hasta olan Dursun amcayı getirmediklerini anlamışlar dedim.

Gülüştük, daha sonra teyzemi muayene edip EKG isteyince gelin hanım söze karıştı; ‘Anne doktor beyi kapıda bekleyen çok hastası var. Çıkarsak zor içeri gireriz. Sen burda otur, ben bir koşu EKG çektirir getiririm’ demez mi?

W- Başarılarınızın her daim devamını dileriz.

not : Dr.Levent Bey’in 2010 yılı aralık ayındaki paylaşımı

 Hekimlik Bana Farklı Dünyalar Kazandırdı