Ana Sayfa Tıp&Sağlık Illinois Medical District’e ilk Türk Yatırımı

Illinois Medical District’e ilk Türk Yatırımı

Sağlık pazarının ABD’deki Silikon Vadisi olarak bilinen Illinois’teki merkeze, ilk Türk yatırımı için düğmeye basıldı. PMS Medikal, 2015’te üretime başlıyor

Küresel ilaç endüstrisinin ‘Silikon Vadisi’ olarak bilinen ABD’deki Illinois Medical District’e ilk Türk yatırımı için imzalar atıldı. Türk şirketi PMS Medikal, Illinois Medical District’e (IMD) tesis kurmak için anlaştı. Avrupa’nın en büyük 5 sterilizasyon sistemi üreticilerinden biri olan Türk şirketi PMS Medical, böylece yurtdışındaki tesis halkasına Avrupa ve Asya’nın ardından Amerika kıtasını da eklemiş oldu. Illinois Eyalet Valisi Pat Quinn, Barack Obama’nın başlattığı ‘Üretimde Rönesans’ programına davet edilen öncelikli şirketler arasında yer alan Türk firma PMS için yaklaşık 3 bin metrekarelik bir arazi tahsis edildiğini, üretime de 2015’te başlanılacağını kaydetti. Quinn, tesiste ilk etapta 35 kişinin çalışacağını dile getirdi.

4 ÜRETİM, 2 AR-GE MERKEZİ
1997’de kurulan PMS Medikal’in Türkiye dışında Almanya ve Hindistan’da 4 üretim tesisi ve 2 araştırma merkezi bulunuyor. Bu tesisler arasında yer alan firma, üretiminin yüzde 90’ını 5 kıtada 70’ten fazla ülkeye ihraç ediyor. Chicago’daki 560 dönümlük arazi üzerine kurulan IMD’de bulunan 40’tan fazla uluslararası firmada 29 bin çalışan var. Yıllık 3.4 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğü olan IMD, ABD’nin en büyük sağlık ünitesi olarak dikkat çekiyor.

haber3