Ana Sayfa Ekonomi Bakan: Akademisyen Zam Miktarı

Bakan: Akademisyen Zam Miktarı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hakim, savcılara ve akademisyenlere yapılacak zamlara ilişkin, ‘Akademisyenlere ortalama yani 726-835 lira arasında bir zam yapılacak. Biz bunları belirledik ve buna ilişkin yasayı da Meclis’e gönderdik. Bunun maliyeti yaklaşık 1.1 milyar lira olacak’ dedi.

Akademisyenlere zam getiren ‘Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’, 3 maddeden oluşuyor.

Tasarıda, akademik personelin maaşlarına zam ‘yükseköğretim tazminatı’ adı altında düzenlenirken, bunun dışında ‘akademik teşvik ödeneğine’ de yer verildi. Akademik personelin maaşına zam anlamına gelen yükseköğretim tazminatına ilişkin düzenleme, kanunun yayımı tarihini izleyen ayın 15’inde yürürlüğe girecek. 

Yeni düzenleme ile profesör, doçent ve yardımcı doçent kadrosunda bulunanlara brüt aylık tutarının yüzde 100’ü; araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara ise yüzde 115 oranında her ay yükseköğretim tazminatı ödenecek.

Akademik teşvik ödeneği ise, ilk olarak 2015 yılında yapılan faaliyetler esas alınarak 2016 yılında ödenecek.

Bütçe

Bakan Şimşek, Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nda 2014 Ocak-Eylül dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2014 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ile 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenlendi. Şimşek, 2015 yılı bütçe tasarısını hazırladıklarını ve bugün TBMM’ye göndereceklerini açıkladı. Yılın 9 ayında bütçe gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artarak 313,5 milyon liraya ulaştığını bildiren Şimşek, söz konusu dönemde bütçe giderlerinin ise yüzde 10,5 artışla 325,4 milyar lira olduğunu belirtti. Şimşek, Ocak-Eylül döneminde 11,9 milyar liralık bütçe açığı gerçekleştiğini ifade ederek, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde 4,5 milyar liralık fazlaya göre bir miktar kötüleşme arz ettiğini dile getirdi. Eylül ayında ise bütçe gelirlerinin geçen yılın aynı ayına göre binde 7 artarak 30,3 milyar lira, bütçe giderlerinin ise yüzde 13,5 oranında artarak 39,6 milyar olduğunu açıklayan Şimşek, bütçenin Eylül’de 9,2 milyar lira açık verdiğini bildirdi. Şimşek, geçen ay 4,6 milyar lira faiz dışı açık oluştuğunu anlattı.

‘2015 YILINDA 21 MİLYAR LİRA BÜTÇE AÇIĞI TAHMİN EDİYORUZ’

Şimşek, yıl sonunda merkezi yönetim bütçe giderlerinin 448,4 milyar lira, bütçe gelirlerinin 424 milyar lira, bütçe açığının 24,4 milyar lira, faiz dışı fazlanın 25,8 milyar lira olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Türkiye’nin 2015 yılı bütçe giderlerinin 472,9 milyar lira olduğunu açıklayan Şimşek, bütçe gelirlerinin 452 milyar lira, bütçe açığının ise 21 milyar lira olarak öngörüldüğünü bildirdi.

‘VERGİ AFFI LİTERATÜRDEN KALKACAK’

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Şimşek, bütçede yeniden yapılandırma konusundaki bir soru üzerine, ‘Bütçe mali olarak hep muhafazakar varsayımlarla diyoruz gidelim ki performansımız hedeflediğimizden daha iyi olsun. Biz bütçeyi yaparken yapılandırmadan hiçbir şey gelmeyeceğini hesap ettik. Bu kadar açık ve net. Artık bu bir ’af’ değil ana parayı alıyoruz, cezayı alıyoruz, vade farkını alıyoruz, dolayısıyla bu bir af olmaktan çıktı. Ödeme kabiliyeti olanlar sadece taksitlendirme imkanına sahipler. Bu Türkiye’de bir ilk. İnşallah bu gelenek olarak oturacak, artık ’vergi affı’ literatürden çıkmış olacak’ cevabını verdi.