Ana Sayfa Ekonomi YÖK Başkanı Çetinsaya’nın Beklediği Maaş Artışı

YÖK Başkanı Çetinsaya’nın Beklediği Maaş Artışı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya, ‘Beklentimiz asistan arkadaşlarımızın en azından uzman yardımcısı düzeyinde, doktorasını bitiren arkadaşlarımızın da uzman düzeyinde ve buna ilişkin olarak doçent ve profesörlerimizin de hak ettikleri statülere, maaşlara kavuşabilmeleridir’ dedi.

Çetinsaya, Wyndham Otelde, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen tarafından ‘Eğitime Bakış’ dergisinin 10. yılı dolayısıyla düzenlenen ‘Yazarlar Buluşması’ toplantısında yaptığı konuşmasında, yüksek öğretim meselesi denilince herkesin aklına ilk gelenin ‘yüksek öğretimin yeniden yapılandırılması’ mevzusu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bu anı uzun zamandır beklediğine işaret eden Çetinsaya, ‘Neredeyse kamuoyunda hepimizde bir konsensüs var, toplumun bütün kesimleri bu konuda hemfikir. Önümüzdeki aylarda yeni bir taslağın gündeme geleceğine ilişkin şu anda yeni hükümetimizin programında da bu konuya ayrılmış bir paragraf var’ diye konuştu.
Çetinsaya, yüksek öğretimi yeniden yapılandırmanın birkaç cephesi olduğuna değinerek şunları belirtti:
‘Bir tanesi benim başında olduğum kurumu lağvetmek, ortadan kaldırmak, bütün kötü hatırları ile birlikte tarihin derinliklerine göndermek. Bu sadece kurulduğundan beri bir vesayet aracı şeklinde kullanılmış bir kurumu ortadan kaldırmak anlamına gelmiyor, aynı zamanda artık bürokratik bir örgüt olarak da işlemesi imkansız hale gelmiş bir kuruluşu dönüştürmek anlamına geliyor. 27 üniversitelik bir Türkiye için kurulmuş bir kuruluşun, 177 üniversitelik bir Türkiye’de 30 yıl önce kurulmuş fonksiyonlarıyla icraat yapabilmesi mümkün değil. Ama şunu da kabul etmemiz lazım: YÖK ortadan kaldırıldıktan veya dönüştürüldükten sonra da bizlerin çözmemiz gereken meseleleri var. Yüksek öğretimin yeniden yapılandırılması sadece YÖK’ün ortadan kaldırılmasıyla alakalı değil 2023 Türkiye’si için yapmamız gereken ev ödevlerimiz var.’

‘Öğrenci sayısını arttırma kapasitesinde 6. ülkeyiz’-
2023 Türkiyesi’ne bakıldığında yüksek öğretimin birkaç temel meselesi olduğuna dikkati çeken Çetinsaya, bir tanesinin büyüme meselesi olduğunu dile getirdi.
Çetinsaya, şu anda istatistiklere bakıldığında yüksek öğretim sisteminin son 10 yılda çok ciddi şekilde büyüme gösterdiğini, bunun en önemli göstergesinin de okullaşma oranları olduğunu anlattı.

Türkiye’de okullaşma oranının 2013’te yüzde 75’e çıktığını bildiren Çetinsaya, ‘Bu bizi dünya ligine taşıyor. Şu anki istatistiklere baktığımızda okullaşma oranlarında Japonya, İtalya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerle aynı düzeydeyiz. Dünyada son 10 yılda üniversitelerdeki öğrenci sayısını arttırma kapasitesi bakımından da 6. ülkeyiz’ diye konuştu.

Çetinsaya, Türkiye’de farklı yaş gruplarının yüksek öğretim taleplerinin çok büyüdüğünü belirterek, ‘Açık öğretim programlarının ikinci diploma bölümlerinde 400 bin kişi okuyor. Rakamlara baktığımızda bir zaaf noktamız var o da açık öğretimin yüksek payı. Tüm öğrenciler içerisinde açık öğretim öğrencilerinin payı yüzde 47’i buluyor. Önümüzdeki dönemde bizler buna yönelik politikalar geliştirmeliyiz’ değerlendirmesinde bulundu.

-‘En önemli meselemiz öğretim üyesi yetiştirmek’-
Çetinsaya, akademik insan kaynağının geliştirilmesi konusunun önemli olduğunun altını çizerek şu anda 141 bin öğretim elemanı bulunduğu, yüzde 45’inin doktoralarını yapmış öğretim üyesi olduğu bilgisini verdi.

haber7