Ana Sayfa Tıp&Sağlık Hastanelerde İş Güvenliği

Hastanelerde İş Güvenliği

Sağlık Bakanlığı hastanelerde çalışanların iş güvenliğine ilişkin durum tespiti istedi. Hastanelerden gelecek bilgiler ışığında değerlendirmeler yapılacak ve eksiklikler giderilecek.
 
Hükümetin iş güvenliğine yönelik çalışmaları hastane ortamına da sıçradı. İstanbul’da 10 işçinin yaşamını yitirdiği asansör faciasının arından hükümet yeniden gündeme gelen iş sağlığı ve güvenliği konusundaki çalışmaları hastane ortamına taşıdı. Hastanelerde bundan sonra iş sağlığı ve güvenliği konusunda tedbirlerini artıracak.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelere gönderilen yazıda iş sağlığı ve güvenliği konusunda dikkat çekildi. İlgili yazıda hastanelerden alınan önlemlerin ve eksikliklerin tespit edilmesi ve bakanlığa bildirilmesi istendi. Buna göre bakanlığa bağlı hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinin yanı sıra özel hastaneler, üniversite ve vakıf hastaneleri, çalışan güvenliğine ilişkin son durumlarııyla tespit ettikleri eksiklikleri Bakanlığa bildirecek.
 
Söz konusu değerlendirmeler, sağlık kuruluşlarında çalışan güvenliği komitesi başkanının katılımıyla oluşturulacak bir komisyon tarafından yapılacak. Değerlendirmede sağlık kuruluşlarında, ‘Çalışanların zarar görme risklerinin azaltılması’ ve ‘riskli alanlarda çalışanlara yönelik gerekli önlemlerin alınması’ gibi alanlarda alınan tedbirler ile eksiklikler belirlenecek. Değerlendirme sonucunda alınan tedbirlerin yanı sıra eksiklik bulunan alanlar Bakanlığa bildirilecek.