Ana Sayfa Ekonomi Acil Serviste Sürpriz Fatura

Acil Serviste Sürpriz Fatura

Özel hastanelerin acil servislerine kritik olmayan hastaların da kabul edilmesinin ardından, fatura bildirimi zorunluluğu da ortadan kalktı.

Daha önce yayımlanan sağlık Bakanlığı talimatıyla ilave ücretlerle ilgili önceden bilgilendirilmesi ve imzayla onay vermesi istenen hastalar artık ücret ödeyip ödemeyeceğini acil servisten çıkışta öğreniyor. Pek çok hasta acil durum vakası olarak kabul edilmediği için yüksek faturalarla karşılaşıyor.
Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl yayımladığı genelgede, acil durumu sona eren hastaya ücret ödeyeceği ile ilgili bilgi verilmesi zorunluluğu bulunduğu belirtilmiş, müteakip işlemler için para ödemesi gereken hastalara mutlaka belge imzalatılması gerektiği kaydedilmişti.

Hastaların acil servis çıkışında sürprizle karşılaşmamasını hedefleyen bu genelge sessiz sakin yürürlükten kalktı.

Acil servise gelen hasta, durumu acil olmasa bile tedavi ediliyor ancak ödeyeceği fark kalemleri konusunda önceden bilgilendirilmiyor.
Hastaya çıkışta fatura çıkarılarak fark ödemesi gerektiği belirtiliyor. Hastalar, özel hastanelerde özellikle yüksek tahlil, röntgen ve serum bedellerinden şikayetçi oluyor.

Salgınla borç ortaya çıktı

Son dönemlerde bir diğer şikayet de birikmiş muayene bedellerinde yaşanmaya başladı. Türkiye genelinde etkili olan salgın enfeksiyon dolayısıyla hastaneye giden ve ilaç yazdıran pek çok hasta, eczanelerde birikmiş muayene borçlarıyla karşılaştı. Bazı hastalar, tam 4 yıl önceki muayene bedeli borçları önlerine çıkarılınca, ilaçlarını SGK reçetesi üzerinden değil bedelini ödeyerek almaya karar verdi. Kimi borçların 5’er liradan 100 liraya ulaştığı görüldü.

Milliyet