Ana Sayfa Tıp&Sağlık ASM’deki Soğutucular Aşı Dolabı Değil

ASM’deki Soğutucular Aşı Dolabı Değil

Paylaş

Sağlık bakanlığı, Aile Sağlığı Merkezindeki aşıların bozulmaması için uzaktan takip sistemi geliştirdi. Bebeklerin sağlığı açısından önemli yer edinen aşılar Sağlık Bakanlığı tarafından uzaktan izlenecek.Yeni sistemi medya sağlık’a değerlendiren ,İZAHED başkanı Dr.Muhterem Kolay , ‘’Yeni sistemde Aşı dolabındaki ısı değişiklikleri olduğunda aile hekimine anında dolabı kontrol et mesajı gidicek dedi.

İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Kolay,  ‘’ Aşı dolaplarına ısı ölçer yerleştirilecek , aşı dolaplarındaki  ısının yükselmesi ya da düşüş yaşaması halinde bu durum  sorumlu Aile hekimine anında mesaj olarak iletilecek. Bu alarm gece yarısı bile gelse ilgili kişi  gidip kontrol edecek. Elektrik kesildiyse yada aşı dolabı çalışmıyorsa sorumlu personel aşıları başka bir merkezdeki dolaba taşıyacak ‘’dedi.

DOLAPLAR AŞI DOLABI DEĞİL

   Başarılı bir sistem olması için dolaplarda düzenleme yapılması gerektiğini belirten Kolay, ‘’Şuanki kullandığımız dolaplar aşı dolabı değil çok fazla ısı değişikliği olabiliyor.Eğer bu sisteme geçersek, dolaplarda değişiklik yapılmazsa ayda 3-4 kere yanlış alarm verebilir ve  istenilen başarı elde edilemez. Eğer sistem başarılı olursa; Aşıların soğuk zincirinin korunması noktasında tam güvenlik sağlanmış olacak ‘’ dedi.

Medyasağlık