Ana Sayfa Ekonomi 20 Şehir Hastanesinin İhalesi Bu Yıl

20 Şehir Hastanesinin İhalesi Bu Yıl

Bakan ’20 bin yatak kapasiteli 20 civarında şehir hastanemizin ihalesini bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz’

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘Şayet ülke istikrarında olağanüstü bir sıkıntı olmazsa 2018 yılında Türkiye, bütün yatak kapasitesini sıfırdan yapmış bir ülke noktasına gelecek. Türkiye, sağlık hizmetlerinde fiziki mekanı ve altyapısı, çevreye duyarlı modern hastaneleriyle dünyada örnek bir ülke olacak’ dedi.

İl Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısına katılmak için Kayseri’ye gelen Müezzinoğlu, İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda sağlık çalışanlarıyla bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının ardından, Kayseri Şehir Hastanesi inşaatını gezerek yetkililerden bilgi alan Müezzinoğlu, yaptığı açıklamada, şehir hastanelerinin Türkiye’nin sağlık alanındaki geleceği açısından en önemli projelerinden biri olduğunu vurgulayarak, ‘Son yıllarda özellikle yürütmeyi durdurma gibi birçok engellemelere rağmen nihayetinde geçtiğimiz hafta itibarıyla neredeyse bütün sorunlarımızı tamamen çözdük. Artık şehir hastanelerimizin önü açıldı’ diye konuştu.

Kayseri’deki hastanenin, en erken temeli atılan şehir hastanesi olduğunu belirten Müezzinoğlu, ‘Kayseri’deki hastaneyi yapan firma ilk başladığı gibi ilk bitiren de olacak. 10 Ağustos 2016’da da açılışını yapma noktasına gelmiş olacağız. Temennimiz, kazasız belasız şekilde bu ülke insanına bu hizmetleri sunabilmek’ dedi.

Müezzinoğlu, gelecek haftadan itibaren yeni ihale sürecini başlatacaklarını ifade ederek, ‘Diğer şehir hastanelerimizi masamıza alacağız ve 20 bin yatak kapasiteli 20 civarında şehir hastanemizin ihalesini bu yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz’ şeklinde konuştu.

Şehir hastaneleri binalarını hızla yükseltip tamamlamayı planladıklarını belirten Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

‘Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde ülkemizin sağlık hizmetleri açısından, fiziki mekan koşulları daha farklı noktaya, dünyaya örnek olacak noktaya gelecek. Şayet ülke istikrarında olağanüstü bir sıkıntı olmazsa 2018 yılında Türkiye, bütün yatak kapasitesini sıfırdan yapmış bir ülke noktasına gelecek. Türkiye, sağlık hizmetlerinde fiziki mekanı ve altyapısı, çevreye duyarlı modern hastaneleriyle dünyada örnek bir ülke olacak. Önemli olan, birkaç yıl içerisinde bu yatırımlarımızı aksamadan istikrarlı bir şeklide tamamına erdirelim. 77 milyon insanımıza dünya standartlarının ötesinde bir sağlık hizmeti sunarken ülkemizi, yakın coğrafyamızdaki 1,5 milyar nüfusa sağlık turizmi merkezi yapmayı düşünüyoruz.’

Daha sonra, Erciyes Üniversitesi Betül-Ziya Eren Genom ve Kök Hücre Merkezi, Klinik Mühendisliği Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Aşı Geliştirme Merkezi’nde incelemelerde bulunan Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarıyla Hilton Otel’de düzenlenen iftar programında bir araya geldi.