Ana Sayfa İlaç Ne Mutlu Bir Derde Derman Olana

Ne Mutlu Bir Derde Derman Olana

‘Ne Mutlu Bir Derde Derman Olana’, Abdulrezzak Sancak.

Pharmactive İlaç firmasını 26 kasım Salı günü basın mensupları ile birlikte WinAlly olarak ziyaret ettik.

Bizi Saya Grup İletişim Danışmanı Sn.Volkan Severcan’ın karşıladığı gezimizde bizlere Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak, Yönetim Kurulu Üyesi Ecz.Ümit Ceylan, Genel Müdür Dr.Köksal Ülgen ve Fabrika Müdürü Fatih Elay eşlik etmiştir.

Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Sancak,:
Sancak Ailesi, 1987 yılından itibaren sırasıyla Es Ecza, Esko İtriyat, Hedef Ecza ve Sancak Ecza’yı kurarak kısa zamanda Türkiye’nin en büyük ilaç ve kozmetik dağıtım şirketi haline getirdik. 1999 yılında 3,5 milyar $ ciro ile %41 pazar payına, ilaçta ve ıtriyatta 21.000 eczaneye ve 30.000 markete hizmet veren  şirketimiz, 2001 yılında Avrupa’nın en önemli ilaç ve sağlık ürünleri dağıtıcılarından Alliance Boots ile stratejik ortaklık yaparak Hedef Alliance adını aldı.

Hedef Alliance’ın kuruluşundan itibaren şirketin yönetiminde önemli görevler üstlenen ağabeyin Sn.Abdulrezzak Sancak ve kardeşlerim, ilaç dağıtım kanallarındaki başarılarını sektörün farklı alanlarına ve başka sektörlere taşımak üzere, 2006 yılında Saya Grup’u kurdu. Saya Grup bünyesindeki Folkart İnşaat, olan Volt Elektrik Motorları, Voltsan Kalıp ve Livamine Madencilik yanında aşina olduğumuz ilaç sanayine  Pharmactive ile güçlü giriş yaptık.

Hedef Ecza Deposunun İngiliz yatırımcılara devri ile ülkemize önemli bir katma değer gerçekleştirdik ve birikimimizi yine ülkemize harcayacağız. Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından Saya Grup, ilaç dağıtımında edindiği tecrübesini, ilaç üretimine taşıdı. Çok profesyonel bir yönetim takımı ile çalışıyoruz. Bu tesisle Türkiye’nin ilaç üretim kapasitesini de bir hayli artırmış olduk. Özellikle yabancı şirketlerin Türkiye’yi üretim üssü seçmeleri için bir neden daha yarattık. Tesisimizin Türk tıbbına büyük hizmetler vereceğine inancımız tam” diye konuştu.

Pharmactive Genel Müdürü Köksal Ülgen:
Pharmactive olarak 3 önemli değere sahibiz:
Hızlıyız:  Çünkü daha sağlıklı bit Türkiye için kaybedecek zamanımız yok.
Pozitifiz: Çünkü hayata pozitif bakanların başarılı olacağına inanıyoruz.
Verimlilik Odaklıyız: Çünkü rekabetin yeni dinamiklerine uyum sağlayan firmaların fark yaratacağını düşünüyoruz.

5 yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük 5 jenerik ilaç firmalarından biri olmayı hedefleyen Pharmactive tesislerinde yılda 330 milyon kutu ilaç üretilebilecek. II. etap bittiğinde 80 bin m² kapalı alana sahip olacak tesisimizde 500 milyon kutu/yıl ilaç üretimi gerçekleştirebileceğiz. Yatırımın maliyeti tüm etaplar tamamlandığında 200 milyon Dolar olacak. Pharmactive’in en büyük hedefi ise; kanser, biyoteknoloji, Hormon, İnhaller ürünleri gibi katma değeri yüksek ilaçları Türkiye’de kendi bünyemizde üretmek.

Ar- Ge yatırımlarımızla Türkiye’de birçok ilke imza atmayı amaçladık, tüm etaplar bittiğinde 5.200 m² alanda Ar-Ge çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.
Pharmactive gastroenterolojiden, göğüs hastalıklarına, kardiyolojiden, psikiyatriye kadar çeşitli hekim gruplarına hizmet edecek olan geniş yelpazedeki ürünleri kendi tesisinde üretmektedir. Ülke genelinde 11 bölgedeki temsilcilikleri, 250 Tıbbi Tanıtım Temsilcisi ve toplam 500 kişilik kadrosuyla Türk Tıbbına hizmet veren Pharmactive tüm etapları tamamlandığında 2 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacaktır.


 


Sorular bölümünde ise:

-Firmanın ismi nereden gelmektedir?
K.Ülgen: Pharmactive ismi Abdulrezzak Sancak tarafından verilmiştir.

-Yerli bir firma fakat yabancı isim?
Ü.Ceylan: Size şu isimleri saymak isterim; Eczacıbaşı, Münir Şahin, İbrahim Ethem, Deva, Mustafa Nevzat vd. hepsi Türk ismi ve firması idi, şimdi ise yabancı sermaye altındadır. Globalleşen dünyada isimlerden daha çok sermaye sahibi önemli olmaktadır. Ayrıca telaffuz edilirken isim her kes tarafından rahatlıkla anlaşılmakta hatta sektörümüzü belli etmektedir.

-İlaç sektörünün mutlu olmadığı hatta zarar ettiğini belirttiği bu dönemde niye ilaç sektörü?
H.sancak:  İlaç sektörü deneyimimiz Hedef Ecza Deposu sebebi ile çok büyük, bu tecrübe ve sektörden elde ettiğimiz sermaye birikimimizi ülkemize yaparken hedefimiz sadece iç pazar değil hem Amerika, hem Avrupa hem de komşu ülkeler vd.
Ayrıca fason üretim konusunda hem iç hem de dış pazara hizmet vereceğiz.

-Ruhsat sayınız nedir?
H.sancak: Şu an 10 ruhsatımız var ve 9 ruhsatımıza ait ilaçlar ise halkımızın hizmetine sunulmuştur. Geçtiğimiz ağustos ayında Delta Vital’i bünyemize kattık.  Bakanlıkta ise sektör ortalamasının çok çok üzerinde ruhsat dosyamız ilerlemektedir.

-İlaç fiyatları ve kalitesi hakkındaki düşünceniz nedir?
H.Sancak: Eskiden ilaçda fiyatlandırma yanlıştı fakat daha sonra doğrusu uygulanmaya başladı ve fiyatlarda düşüşler oldu. Biz sürecin doğru ilerleyeceğini düşünüyoruz. İlaçda kalite konusunda şu an bir soru işareti olduğunu düşünmüyoruz fakat Nezih Barut Bey’in belirttiği gibi bazı düzeltmeler yapılmazsa ileride kalitede sıkıntı yaşanabilir.

-Teşvikler size göre yeterli mi?
H.Sancak: Yeterli olduğunu düşünüyorum.
K.Ülgen : Bana göre yeterli değil zira teşvikler riskleri paylaşmıyor.

-Tam jenerik mi yoksa marka jenerik mi olmayı hedefliyorsunuz?
K.Ülgen: % 50 hekim % 50 satış kanalı odaklı çalışacağız ve reçete önceliğimizdir.

-OTC ve kozmetik alanda ilerlemeniz olacak mı?
K.Ülgen: Evet, güçlü Ar-Ge’miz sayesinde bu alanda inovatif ürünlerde pazara vereceğiz.

-Modern üretim tesisinize ait bazı detay bilgiler alabilir miyiz?
F.Elay: Bu konuda gururluyuz;
BMS (Bilgisayar Kontrollü Bina Yönetim Sistemi)
Üretim tesisimizde, tüm endüstriyel ekipmanlar (klimalar, chiller soğutma üniteleri, kazanlar, kompresör, endüstriyel gaz dağıtım, vb) bilgisayar kontrollü Bina Yönetim Sistemi ile yönetilmekte ve kontrol edilmektedir. Ayrıca  sıcaklık, nem ve basınç verileri 24 saat gözlenmekte ve raporlanmaktadır.
Enerji Tesisleri ve Yardımcı Üniteler
Buhar, soğuk su ve basınçlı hava üretiminde, yüksek verimlilik ilkesine göre çalışan, yatırım maliyeti yüksek, işletme maliyeti düşük altyapı donanımları tercih edilmiştir. Enerjinin kampüs içerisinde dağılımı, havai enerji köprüleri ile sağlanmıştır.
Pilot Üretim Tesisleri
Katı, yarı katı ve sıvı ürünlerin üretilebildiği pilot üretim tesisimiz, Haziran 2012 tarihinde T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak GMP belgesi almıştır. Bu tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 3 vardiyada 32 milyon kutudur.
Depo
13.000 palet kapasiteli deponun sıcaklık ve nem kontrolleri on-line ölçümleme sayesinde yapılmakta ve Bina Yönetim Sistemi ile takip edilmektedir. Hammadde, ambalaj malzemesi ve bitmiş ürün depolanmasının yanı sıra satış için ürün sevkiyatları da depomuzdan gerçekleştirilecektir. Rezerv genişleme alanı da devreye alındığında, kapasitemiz 17.000 palete ulaşacaktır.

Editör notu: Sancak Ailesinin yine HEDEF’i büyük, bu stratejik yatırımın hem hacmi hem de teknolojisi itibarı ile üst seviyede olan üretim tesisini ülkemize kazandıran Sn.Abdulrezzak Sancak’a şükranlarımızı sunarız.
Yatırımınız ülkemize hayırlı olsun ve yolunuzun her daim açık olmasını kalben dileriz.
WinAlly

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin