Ana Sayfa Duyurular&Mevzuat Botox Uygulaması Sadece Hastanede

Botox Uygulaması Sadece Hastanede

30.12.2013

BÖLGE ECZACI ODASI
YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞINA

Allergan Firması tarafından, bugün (30.12.2013) tarihli olarak Birliğimize gönderilen yazı ile, 31 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 27 Aralık 2013 tarihinde yayımlanan T.C. Sağlık Bakanlığı kararı gereği; “BOTOX® Liyofilize Toz İçeren Flakon 100 Ünite” isimli ürünün statüsünün, sadece hastanelerde uygulanmak üzere değiştirildiği ve  bu karar doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmelerden sonra Bakanlık tarafından onaylanan statü değişikliği neticesinde BOTOX®’un,  hastane ürünü statüsüne geçirilerek 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle eczane kanalından perakende satışının durdurulduğu bildirilmektedir.

Etken maddesi Botulinum toksin Tip A olan BOTOX® ile ilgili olarak alınan statü değişikliği kararı konusunda, Birliğimiz tarafından T.C.Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na ekte yer alan yazımız ile başvuruda bulunularak, mevzuata aykırı olan sözkonusu değişikliğin geri çekilmesi ve Botox’un eczanelerden perakende satışına devam edilmesi talep edilmiştir.

Konuyla ilgili gelişmeler Birliğimiz tarafından duyurulacak olup bilgilerinizi ve konunun üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

Uzm. Ecz. Harun KIZILAY
Genel Sekreter

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin