Ana Sayfa Tıp&Sağlık Bakanlıkdan Aile Hekimlerine ‘Acil Nöbeti’ Açıklaması

Bakanlıkdan Aile Hekimlerine ‘Acil Nöbeti’ Açıklaması

ACİL İÇİN ÖZEL EĞİTİM GEREKLİ ŞART DEĞİL

Aile hekimlerinin hastanelerin acil servislerinde ayda en az iki kez 17.00-24.00 saatleri arasında nöbet yapmasıyla ilgili torba yasa geçen haftadan beri Meclis gündeminde. Dün birtakım değişiklik önerileri verilmiş olacak ve Cumhurbaşkanı’nın imzasına sunulmak üzere Meclis’ten geçecekti. Bugün hep birlikte bilgi sahibi olacağız.

Ancak Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı 1. Derece Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Halil Ekinci yeni bir açıklama gönderdi yayınlarımız üzerine. Özellikle tarafsız duruşumuz için teşekkür ediyor. Ben yine özetleyerek paylaşıyorum dikkat çektiği noktaları.

1- Pratisyen hekimler; farklı özellikler gösteren tüm sağlık hizmet birimlerinde çalışmaktadırlar. Esasen tıp fakültelerinde aldıkları eğitim ile pratisyen hekimler bu görevleri yerine getirecek asgari bilgi birikimine sahiptirler. Bu çerçevede hastane acillerinde hizmet vermek için özel bir eğitim almak gerekli (şart) değildir. Acil uzmanları elbette tercih sebebidir. Ne yazık ki henüz bunların mevcut sayıları ülkemizin ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktır.

2- Aile hekimleri 2010 yılından beri E2 ve E3 olarak adlandırdığımız entegre hastane hizmet birimlerinde acil sağlık hizmeti vermektedirler. Bugüne kadar ciddi bir problem yaşanmamıştır. Halen diğer hastane acillerinde de çalışan hekimlerin yüzde 80’inden fazlası pratisyen hekimlerdir.

3- Hollanda, Almanya ve Danimarka gibi bazı Avrupa ülkelerinde de aile hekimleri hastane acillerinde yeşil ve sarı alan hastalarına bakmaktadır.

4- Kanun çıktıktan sonra çıkacak yönetmelikle ilgili tüm taraflarla istişarede bulunacağımızı belirtmek isterim.

5- Aile hekimlerini sağlık hizmetinin bütünü içerisinde değerlendirmek, hizmet kurgusunu bir bütün olarak yapmak sorumluluğundayız.

6- Bizim önceliğimiz her zaman vatandaşlarımızın mümkün olan en iyi sağlık hizmetine ulaşması olmuştur. Akl-ı selim ile düşünen aile hekimi arkadaşlarımın da beni anladığına inanıyorum. Yapılacak düzenlemeyle endişelerinin yersiz olduğunu anlayacaklardır.

 

Fuat UĞUR

Türkiye

 

Fuat Uğur önceki haberi:

21 Aile Hekimi Neden Kaygılı, Bakanlık Yanıtı
alacakları nöbet ücreti ve nöbet sonrası izin ? konuları…