Ana Sayfa Ekonomi Müracaat Kamuda Arttı Fatura Kabarıyor!

Müracaat Kamuda Arttı Fatura Kabarıyor!

SGK istatistiklerine göre 2009 yılında  devlet, özel ve üniversite hastanelerine 245 milyon olan  hasta müracaat sayısı 2012 yılında 392 milyona yükseldi. Bu yılın ilk beş ayı değerlendirildiğinde ise geçen yıla oranla müracaat sayısı yüzde 6 oranında arttı. Geçen yılın ilk beş ayında 166 milyon hasta başvururken, bu yıl başvuran hasta sayısı 176 milyon oldu.

Hasta müracaatlarında özele 2011 yılından  sonra müracaat azalması bu yılın ilk beş ayında bu kez düşüşe geçti. Özel hastaneler 2011 yılında hasta sayısını yüzde 20 artırırken, 2012 yılında bu oran yüzde 2’ye düşmüştü. Bu yılın ilk beş ayında ise özel hastanelere başvuran hasta sayısı  yüzde 2,16 oranında azaldı.

Bu yılın ilk beş ayında özellikle eğitim ve araştırma hastanelerinde hasta müracaatının fazlalaştığı görüldü. 2013 yılında eğitim ve araştırma hastanelerine müracaatlarda yüzde 19 artış gözlenirken, bu oran devlet hastanelerinde yüzde 4.5, üniversite hastanelerinde ise yüzde 14 oldu.

Hastanelerin SGK’ya kestikleri faturalar da her geçen yıl artıyor. 2009 yılında SGK’ya kesilen fatura tutarı 15,6 milyar TL olurken, bu yılın sadece ilk beş ayında toplam 12,8 milyar TL tutarında fatura kesildi.

Yine bu yılın ilk beş ayında SGK’ya kesilen faturlar incelendiğinde, en fazla artış eğitim ve araştırma hastanelerinde oldu. Bu hastanelerde bu yıl geçen yılın ilk beş ayındaki fatura tutarına göre  yüzde 15,5’lik artış yaşanırken, bu oran üniversite hastanelerinde yüzde 11,8, özel hastanelerde yüzde 4,7,  devlet hastanelerinde ise yüzde 4 oldu.  Özel hastanelerde hasta müracaatı azalırken fatura tutarındaki atış dikkat çekti.

Müracaat başına ortalama maliyet incelendiğinde ise devlet ve üniversite hastanelerinde azalma olurken, özel hastanelerde artış olması dikkat çekti. Bu yılın ilk beş ayında özel hastanelerde müracaat başı ortalama maliyet özel hastanelerde yüzde 7 oranında artarken, devlet ve üniversite hastanelerinde yüzde 2 oranında düşüş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin