Ana Sayfa Tıp&Sağlık ‘Evde Lazım Olabilir’ İlaçları

‘Evde Lazım Olabilir’ İlaçları

İl Sağlık Müdürlüğünün ‘Akılcı İlaç Kullanımı Anketi’ne katılan vatandaşların yarısı ‘Evde lazım olabilir’ diye reçete yazdırıyor.

İl Sağlık Müdürlüğünün Sağlık Bakanlığının başlattığı ‘Akılcı ilaç Kullanımı’ kampanyası kapsamında yaptığı anket çalışması sonuçlandı. Çoğunluğu kadın, yarısı 18-30 yaş ve lise mezunu 301 katılımıyla gerçekleştirilen ankette vatandaşların yüzde 61,1’i ilacı bitene veya şikayeti geçene kadar kullanıyor.  Ankete katılanların yarısı ise ‘Evde lazım olabilir’ diye ilaç reçetesi yazdırıyor veya satın alıyor.

Katılımcıların yüzde 55,8’i reçete edilen antibiyotiği yanlış kullandığını belirlenirken, yüzde 48,5’i ise antibiyotiği grip, soğuk algınlığı durumunda kullandığını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 36,9’u ilacı, hekim veya eczacının önerdiği süre boyunca kullanıyor.

Ankete katılanların yarısının hekime danışmadan kullandıkları ilaçların başında ağrı kesiciler geliyor. Bunu, soğuk algınlığı ilaçları ve antibiyotikler takip ediyor.

Sağlık Müdürü Karakök

İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Metin Karakök, ankete ilişkin yaptığı açıklamada, bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesinden doğru ilacın kullanılmasının önemine işaret etti. Akılcı ilaç kullanımına yönelik yapacakları toplantı ve eğitim çalışması öncesi anket düzenlediklerini aktaran Karakök, şunları kaydetti:

‘Genel bir değerlendirme yaptığımızda ankete katılanların ilacı akılcı kullanmadıkları görülmekte. Toplum, ilacın herhangi bir tüketim maddesi olmaktan çok sağlık açısından özel öneme sahip bir ürün olduğu konusunda mutlaka bilgilendirilmelidir. Bu bilgilendirme, toplumun kültürel alt yapısı, ekonomik gerçekler gözönünde tutularak, sağlık alanında çalışanlar tarafından yapılmalıdır.’

haberler.com