Ana Sayfa İlaç Antibiyotik G.Doğu da Fazla Tüketiliyor!

Antibiyotik G.Doğu da Fazla Tüketiliyor!

Sağlık Bakanlığı’nın verileri Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki antibiyotik ilaç kullanımının normal seviyenin çok üzerinde olduğunu göz önüne serdi. Türkiye genelinde antibiyotik tüketimi %35 seviyesindeyken, Şanlıurfa en çok antibiyotik kullanan iller arasında ilk sıralarda yer alıyor. Uzmanlar bu seviyenin normal olmadığını söyledi.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Türkiye antibiyotik kullanımında Yunanistan’dan sonra ikinci sırada bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’nde antibiyotik kullanımı daha fazla. En çok antibiyotik ilaç kullanan iller arasından Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Hakkâri ilk sıralarda yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün belirlediği kullanım oranı %15 iken Türkiye genelinde bu oran %35’e dayanıyor. Buna göre hekimlerin yazdığı her üç reçeteden birinde antibiyotik ilaç yazıldığı bilgisine ulaşıldı.
 
Fazla Tüketilmesi Daha Çok Zarar Veriyor
 
Antibiyotiklerin insan vücudunda başka hastalıkları tetikleyebileceğine dikkat çeken uzmanlar, antibiyotik ilaçların bağışıklık sistemini zayıflatabileceğini, diş minelerine zarar verebileceğini ve akciğer ile karaciğeri zedeleyebileceğini belirterek mümkün olduğunca az tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Antibiyotik ilaçların vücuttaki zararlı bakterilerle birlikte faydalı bakterileri de öldürdüğü kaydedildi.
 
Öte yandan doktorların enfeksiyon türünü belirlemeden tahmini reçete yazdığı ileri sürülüyor. Antibiyotiklerin farklı çeşitleri olmasının yanı sıra doktorların enfeksiyon türünü tespit ederek duruma göre reçete yazmaları gerektiği ifade edildi.
 
Günde 9 Bin Kutu Satılıyor
 
Şanlıurfa genelinde 450’nin üzerinde eczane olduğu kaydedilirken, bir buçuk milyona yakın nüfusu bulunan ilde her bir eczaneye düşen kişi sayısının yaklaşık 5500 olduğu ifade edildi. Urfa’daki eczanelerde günlük en az 15-20 kutu antibiyotik satıldığı ve il genelinde bir günde ortalama 9 bin kutu antibiyotik satıldığı tahmin ediliyor.
 
Bazı Doktorlar Bazı Mümessillerle Anlaşmalı mı?
 
Bakanlığın verilerindeki antibiyotik kullanımının normal seviyenin üzerinde olması akıllarda soru işaretleri bırakıyor. Reçetelere bu kadar fazla antibiyotik yazılması akıllara doktorların mümessillerle anlaşmalı olabileceği ve bu sayede haksız kazanç elde edebileceği ihtimalleri de geliyor. Sağlık Bakanlığı, aşırı antibiyotik kullanımının önüne geçebilmek için ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ uygulaması adı altında çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan çalışmalarda yanlış ilaç kullanımının önüne geçmeye çalışılıyor.
 
Bazı hastaların ise birçok ilaç reçetesiz satıldığı için doktor tavsiyesi olmadan ilaçları kendi kafasına göre aldığını ve bununda kontrolsüz ilaç kullanımına yol açtığı ileri sürüldü.

sanliurfa.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin