Ana Sayfa Tıp&Sağlık Anestezik Gazlar Çocuk Cinsiyetini Etkiler mi?

Anestezik Gazlar Çocuk Cinsiyetini Etkiler mi?

Anestezi Teknisyenleri Derneği, “Anestezik gazlara maruz kalıyoruz, sadece kız çocuğumuz oluyor” diye Meclis’e başvurdu. Dernek Başkanı İlkay Aykar, “1000 teknisyenle anket yaptık. Bunlardan 700’ünün sadece kız çocuğu var. Erkek çocuk sayısı çok az. Bu rakamlar tesadüf olamaz. Kız çocuğa karşı değiliz ama konu araştırılmalı. Meclis’te komisyon kurulacağı söylendi” dedi.

Anestezi Teknisyenleri Derneği (ANTEKDER) Başkanı İlkay Aykar, ağrısız ve sızısız ameliyat sağlayan anestezik gazların teknisyenlerin kâbusu olduğunu söyledi. Gazi Üniversitesi ile Harran Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel araştırmalarda anestezik gazların insan sağlığına zararlı olduğunun anlaşıldığını belirten Aykar, “Yapılan çalışmalarda anestezik gazlara maruz kalan kişilerde DNA kırıklarının olduğu belirlenmiştir.

Buna bağlı olarak DNA yapısındaki değişiklikler bizden sonraki nesilleri de etkilemektedir. Anestezik gazlara yoğun olarak maruz kalan kişilerin çocuklarında zekâ geriliği, lenfoma kanseri riski, bağışıklık sisteminde zayıflıklar olabiliyor. Biz de meslek gereği aldığımız bu gazlar nedeniyle çocuklarımıza herhangi bir etkinin olup olmadığının araştırılmasını istiyoruz” ifadesini kullandı.

‘TESADÜF OLAMAZ’

Dernek olarak yaptıkları çalışmalarda anestezi teknisyenlerinin erkek çocuk sayısının dikkat çekecek ölçüde az olduğunu dile getiren Aykar, “Bu konuda anestezi teknisyenleriyle yüz yüze anketler yaptık. Ankete katılan 1000 kişiden 700’ü sadece kız çocuklarının olduğunu söyledi. Şu an internet üzerinde de bir anket yürütüyoruz ve bu ankette de kız çocuk sahibi olanların sayısı yaklaşık 2 kat daha fazla. Biz DNA kırıklarının bu noktada bir etkisinin olup olmadığının detaylı olarak araştırılmasını istiyoruz. Sayının bu kadar yüksek olması tesadüf olamaz” diye konuştu.

‘KOMİSYON KURULACAK’

Anestezi teknisyenlerinin yaşadığı sıkıntıların ve erkek çocuk sorununun araştırılması için siyasilerle de bir araya geldiklerini söyleyen Aykar, “Konunun araştırılması konusunda destek almak için eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, AK Parti Meclis Sağlık Komisyonu Üyesi ve Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın ile görüştük.

Kendileri bize bu konuda bir yasa tasarısı çıkarılması, konunun Meclis’te araştırılması için söz verdi. Bu konuyu Meclis’e getireceklerini ve Meclis Araştırma Komisyonu kuracaklarını söylediler. Sorunlarımızın çözülmesi için elimizden geleni yapıyoruz” dedi

AHT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin