Ana Sayfa Ekonomi 15 Şehir Hastanesinin İmzaları Atıldı

15 Şehir Hastanesinin İmzaları Atıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Kamu Özel İşbirliği Şehir Hastaneleri’nin tanıtım programı ve imza töreninde yaptığı konuşmada, artık çok daha hızlı yol alacak şehir hastaneleri projelerinin ülkeye, millete, insanlara hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ettiğini belirterek, ‘Yargıda zaman zaman çok ciddi sıkıntılar çekildi. Aylarımız, senelerimiz ne yazık ki bu inşaatları başlatamamakla geçti. Bunları başlatabilseydik, şu anda bunlar bitmiş olacak ve halkımıza hizmet veriyor olacaktı. Fakat böyle engellenen bu yatırımlar, vatanımıza, milletimize, insanımıza zarar verdi. Bunlar hakkında benim söyleyebileceğim başka bir şey yok’ dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde ‘Sağlık Bakanlığı Kamu-Özel İşbirliğiyle Gerçekleştirilecek Şehir Hastaneleri Projesi’nin tanıtım ve imza törenine katılan Başbakan Erdoğan, yaptıkları bazı yatırımların yatırımların yargı tarafından engellendiği için geciktiğini ifade etti. Erdoğan, ‘Bugün burada, 14 şehir hastanesinin, yani 24 bin 407 hasta yatağı kapasiteli 79 hastane ve bir halk sağlığı kurumunun inşasına aynı anda start veriyoruz. Bu 14 ilimizde kurulacak hastaneler, sadece bu şehirlerimize değil, çevrelerindeki diğer şehirlere de hizmet verecekler. Bizzat bunlara ‘şehir hastanesi’ adını vereceğiz. Bunların bir işlevi olacak. Çevre şehirlere de bunlar hizmet verecek. Şimdi 14 ilimize şehir hastanesi inşa ediyoruz, ancak 24 ilimiz bundan istifade edecek. Kısacası bugün, sağlıkta yeni ve tarihi bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Tıpkı kentsel dönüşümler gibi.

DEVLET MİLLET KAYNAŞMASININ EN BÜYÜK İSPATI OLACAK
Yapılacak eserlerin insanın kendisine olan güvenini artıracak eserler olduğunu belirten Erdoğan, ‘Bu hastanelere gelen vatandaşım, ‘Evet ben insanım. Bana insan olduğum için değer veren bir devletim, iktidarım var’ diyerek, inanıyorum ki devlet, millet kaynaşmasının en büyük ispatı bu eserler olacaktır. Burada tabii 15 şehir hastanesiyle, Ankara’da kurulacak Halk Sağlığı Kurumu Binası’nın imzalarını atacağız. Adana, Ankara, Bursa, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin ve Yozgat illerimiz için verdiğimiz sözü tutuyor, bu şehirlerimizi çok büyük sağlık kampuslarıyla buluşturuyoruz. Kamu, özel işbirliği nedir, bunu ispat ediyoruz’ diye konuştu.

Eserlerin aynı zamanda kaynakların çeşitlendirilmesi noktasında atılan en önemli adımlardan biri olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:
‘Şimdi burada 14 şehir hastanesinin, yani 24 bin 407 hasta yatağı kapasiteli 79 hastane ve bir halk sağlığı kurumumuzun inşasına aynı anda start veriyoruz. Bu 14 ilimizde kurulacak hastaneler sadece bu şehirlerimize değil, çevrelerindeki diğer illere de hizmet verecek. Bunların özelliği bu. Bunların genelinde çok tartışmalar yapıldı. Arkadaşlarıma hep bunu söyledim. Bizzat bunlara şehir hastanesi adını vereceğiz. Şehir hastanesi adını verirken de bunların bir işlevi olacak. Aynı zamanda çevre illere de inşallah hizmet verecek. Bunlara bölge hastaneleri de diyebiliriz. Fakat inşallah zaman içerisinde bu şehir hastaneleri, çevresinde doğuracağı etkilerle oralardaki hastanelerin de bu hale dönüşmesine vesile olacak. 14 ile yapılacak şehir hastanelerinden 24 il istifade edecek.’

ŞEHİR HASTANELERİ 11 YIL ÖNCEKİ HAYALİMDİ
Kentsel dönüşümde olduğu gibi sağlıkta da yeni ve tarihi bir dönüşümü gerçekleştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, ‘Bizlere ilkleri yapmak yaraşır. Biz bugüne kadar hep ilklerleydik. Çünkü AK Parti, iktidar olarak da hep ilklerin temsilcisi olmuştur. İşte bu sebeple Türkiye’de sağlık hizmeti anlayışını değiştiriyoruz. Hastane kavramına artık yeni bir boyut kazandırıyoruz’ dedi.
Başbakan Erdoğan, 11 yıl önce göreve başladığında şehir hastanelerinin en önemli hayallerinden biri olduğunu belirterek şöyle devam etti:
‘Aslında olay sadece sağlıkta değil. Eğitimde de bu hedefimiz vardı ama eğitimde bu işi maalesef başaramadık. Hep şunun özlemi içerisinde olduk. Biz AK Parti olarak ilkokul, orta, lise, üniversite. Niçin buralarda kamu özel iş birliğini gerçekleştiremedik. Ben buradan müteahhitlerimize yine sesleniyorum. Gelin bize okullar yapın. Güzel, şık okullar yapın. Biz sizden hizmet alımıyla bunları kiralayalım. 25 yıllığına kiralayalım. 30 yıllığına kiralayalım. Bu okulları sizlerden kiralamak suretiyle hem sizler için bir yatırım alanı gerçekleştirmiş olalım hem de biz yatırım noktasında kendimiz için yeni bir finansman kaynağı oluşturmuş olalım. Yavrularımız aynı anda müteahhitlerimizin ülkemizin dört bir yanında üretecekleri bu okullarla okul sahibi olsun, okul açığımızı kapatalım. Üniversite açığımızı kapatalım. Böylece artık Türkiye’de yavrularımız eğitimde de sağlıkta da bu açıklarını gidermiş olsunlar.’
 
TRT

15 Şehir Hastanesi