Ana Sayfa Ekonomi Hasta İthalatına Devlet Teşviği

Hasta İthalatına Devlet Teşviği

Türkiye, deniz, kum, güneşten sonra sağlık turizminde lider olacak. Sağlık turizminden 2023 yılında 2 milyon hastayla 20 milyar dolarlık gelir hedefleyen Türkiye, yabancı hasta getiren şirketleri teşvik yağmuruna tutacak. Ekonomi Bakanlığı, sağlık turizmi teşvik tebliğiyle firmalara ülkeye getirdiği yabancı hasta başına bin dolar teşvik verecek. Bakanlığın belirlediği hedef ülkelerden gelen hastaların uçuş giderlerinin de yüzde 50’sini devlet karşılayacak.

57 ÜLKEYE TEDAVİ
Ekonomi Koordinasyon Kurulu, sağlık turizminde Türkiye’nin bölgenin lider ülkesi olması için teşvik paketini kabul etti. Türkiye’ye belirlenen 57 ülkeden yabancı hasta getiren firmalara teşvik ödenmesini içeren yeni paketteki desteklerin kullanılması için 2013’ün ilk ayında genelge yayınlanacak. Ayrıca teşvik kapsamında sağlık kuruluşları ve sağlık turizmi şirketleri için yüzde 50 oranında ve yıllık 300 bin dolara kadar destek verilecek.

TANITIM OFİSLERİNİN KİRASI DEVLETTEN
Sağlık kuruluşunun yurtdışında irtibat ofisi gibi ön tanı merkezi kurması halinde 4 yıl boyunca kirasını devlet ödeyecek. Merkez başına yıllık en fazla 200 bin dolar destek sağlanacak. Türkiye, sağlık turizminde hedef ülke olarak başta ABD, AB ülkeleri ve Ortadoğu ülkelerinin bulunduğu 57 ülkeden hastaları tedavi etmeyi bekliyor.

2 MİLYON HASTA 20 MİLYAR DOLAR GELİR
Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Dursun Aydın, Türkiye’nin sağlık turizminde lider ülke olması için her türlü teşvikin verileceğini ve mevzuatla ilgili düzenlemelerin önümüzdeki ay tamamlanacağını belirtti. Aydın, teşvikler sayesinde 2015’te 500 bin hasta ve 7 milyar dolar gelir, 2023’te ise 2 milyon hasta ve 20 milyar dolar gelir hedeflediklerini söyledi.

GOOGLE İLANINA 100 BİN $
Google, Yahoo, Yandex, Baudi gibi arama motorlarının yurtdışı internet uzantılarına yıllık 100 bin dolara kadar destek gelecek.

SAFURE CANTURK 

Sabah