Ana Sayfa İlaç Akılcı İlaç için Akıllı Proje

Akılcı İlaç için Akıllı Proje

Bu yıl 100’ncü yılını kutlayan Abdi İbrahim, bilinçli ilaç tüketimi için ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ kampanyası başlattı, Türkiye genelinde 24 bin eczacıya ulaştı. 6 ilde bin 500’ü aşkın Aile Hekimi ile 16 fakültede 2 bin 500’den fazla öğrenciyi de bu kapsamda eğiten Abdi İbrahim, 3 milyon poşet dağıtarak, projenin halka ulaşmasını da sağladı. Bu sayede hedef kitlenin yüzde 81’ine ulaştıklarını belirten Abdi İbrahim CEO’su Candan Karabağlı, ‘Eğitim, toplumsal bilinçlendirme ve sağlık alanında projeler geliştiriyor, sürdürebilir bir toplumsal yapı kurulmasına katkı sunmayı hedefliyoruz’ diyor. Karabağlı, Abdi ibrahim’in sosyal sorumluluk çalışmalarını AKŞAM’a anlattı.

l ‘Akıllı İlaç Kullanımı Kampanyası’ nasıl doğdu?
Bu yıl 100’ncü yıl kutlamalarımız kapsamında, bilinçli kullanıma yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Akılcı İlaç Kullanımı’ kampanyasını başlattık.

l Projede nasıl ilerlediniz?
Proje için Türkiye genelinde 24 bin eczacıya bilgilendirici mektuplar gönderilirken, 6 ilde 1500’ü aşkın Aile Hekimi ve 16 fakültede 2 bin 500’den fazla Intern öğrenciye yönelik eğitim toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye’deki tüm eczanelere proje için tasarlanan 3 milyon poşet ve 30 bin sticker dağıtılarak projenin halka ulaşması da sağlandı. TV reklamları ile hedef kitlenin yüzde 81’ine ulaşılırken, radyo kanallarında yaklaşık 22 bin saniye boyunca 2 bin 286 kampanya spotu kullanıldı.

l Kampanyanın sonuçlarını ölçebildiniz mi?
Yaptırdığımız kamuoyu araştırmasında, reklamların beğeni oranı yüzde 85, şirket hakkındaki görüşlere olumlu etkisi yüzde 79, halkın bilinç düzeyi üzerindeki olumlu etkisi ise yüzde 73 olarak ölçümlendi.

Best of Best oldu ödülleri topladı
TÜRKİYE’nin sağlık alanındaki en prestijli ödüllerinden biri olan Farmaskop Ulusal Sağlık İletişimi Ödülleri’nde Abdi İbrahim Akılcı İlaç Kullanımı Kampanyası ile büyük ödüle layık görüldük. ‘En İyi Bilinçlendirme-Farkındalık Kampanyası’ kategorisinde birincilik, ‘En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kampanyası’ kategorisinde Başarı Ödülü alan Abdi İbrahim olarak kampanyalar kategorisinde de tüm rakiplerimizi geride bırakarak Büyük Ödül’ün de (Best of Best) sahibi olduk. Öte yandan, Eczacı Dergisi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Altın Havan Ödülleri kapsamında Sosyal Sorumluluk kategorisinde ‘Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi’” ödülüne layık görüldük.

Sertleşme sorununu araştırıyor
TÜRK Androloji Derneği işbirliğiyle Mutlu Aile Raporu Araştırması’nı yaptık. Şirketimizin sponsorluğunda, kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğunun görülme sıklığı, eşler ve erkek partnerlerinde erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) ile ilişkisi ve erkeklerdeki erektil disfonksiyon tedavisinin kadın cinsel hayatına etkisini incelemek üzere 20 ilde araştırma başlattık. Önümüzdeki ay sonuçları almayı heyecanla bekliyoruz.

ASKO Projesi 54 ilde yürütülüyor
ASKO projesi, rutin uygulama koşullarında Astım ve KOAH hastalarının demografik yapısını araştırmak, tanı ve tedavi uygulamalarını kayıt altına alarak analiz etmek üzere 54 ilde ve toplam 150 merkezde yürütülüyor. ‘Astım ve KOAH’da Uygulama ve Sonuçların Gözlenmesi’ adlı ASKO projesiyle, Astım ve KOAH hastaları için tanı ve tedavide temel yaklaşımların belirlenmesi ve uzun dönemde ise hasta bakımında düzelme olmasına yardımcı olacak bilgilerin derlenmesi hedefliyoruz..

Demir eksikliği ile mücadele
2007’de, Bahçeşehir’de açılan Abdi İbrahim İlköğretim Okulu’nda yer alan İbrahim Hayri Barut Tiyatro Sahnesi, Türkiye’de bebekler ve hamilelerin yüzde 50’sinde görülen demir eksikliği anemisini ortadan kaldırmak amacıyla yürütülen Demir Gibi Türkiye Kampanyasını yaptık. Enerji tüketimini azaltmak için geliştirilen ‘Verimli Enerji Kullanımı Projeleri’ne’ imza attık.
 

kaynak: Akşam – Aylin Löle