Ana Sayfa İlaç İlaç Sektörü Yenilik Değil Kar Peşinde

İlaç Sektörü Yenilik Değil Kar Peşinde

Birçok amansız hastalığın pençesindeki hastalar her an yeni bir ilaç keşfedilmesini umut ededursun ilaç şirketlerinin artık pazarlamaya araştırma geliştirme departmanlarından daha fazla para harcadıkları bildirildi.

British Medical Journal’da,  New Jersey Tıp dan Professor Donald Light ve  York Üniversitesinden Joel Lexchin :  ” 50 yıl boyunca durum aynıdır,  ilaç geliştirme için teşvikler yanlış ve sanayinin davranışında da asıl amacından kayma vardır “.

“Bu gerçek bir yenilikçilik-buluş  krizidir:. Ilaç araştırma ve geliştirme genelde mevcut ilaçlara küçük değişiklikler yapmakta ve yeni ilaçlar mevcutlardan klinik ölçeklere göre üstün değiller. Bunun yanında  ulusal sağlık maliyetlerine epidemi şeklinde ciddi yan etkiler eklediler.” dediler.

The Independent gazetesi tarafından yapılan araştırmaya göre ilaç şirketleri bütçelerinin yüzde 25’ini pazarlamaya ayırırken sadece yüzde 1,3’ünü yeni ilaçlar geliştirmek için yapılan çalışmalar için kullanıyor.

İlaç sektöründeki büyük şirketler piyasaya yeni bir ilaç sürmenin maliyetinin 1,2 milyar Euroyu bulduğunu ve bu paranın çoğu zaman geri dönüşünün sağlanamadığını savunarak araştırma geliştirme faaliyetlerinin bu nedenle sınırlı tutulduğunu söylüyor. Ancak şirketlerin son 15 yıldaki kar artışları yüzde 600’ü buluyor. Dünyadaki ilaç şirketlerinin 2010 yılı rakamlarına göre toplam karı 200 milyar dolar civarında.

Uzmanlara göre son 50 sene içinde yeni ilaçların ve yeni moleküllerin keşfi konusunda çok fazla bir ilerleme sağlanamadı. Hastalıkların büyük bir bölümü halen 50 yıl önce keşfedilen ilaçlarla gerçekleştiriliyor.

Her sene yaklaşık 10-15 yeni ilaca lisans verilirken bunlardan yüzde 90’ınının destek tedavilerinde kullanılan ilaçlar olduğu kaydediliyor.

kaynak: The Independent

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin