Ana Sayfa Tıp&Sağlık Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yetkili

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Yetkili

Sağlık Bakanlığı, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesinin uygun görüldüğü belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 27 Ağustos 2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 15 inci maddesinin “İlkokulların birinci sınıfına, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydedilir. Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir” hükümlerine yer verildiği hatırlatıldı.

Anılan hüküm uyarınca, bedenen veya zihnen yeterli gelişimi tamamlamamış olan 66 ay ve üzeri çocuklara kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen tıbbi tanılı rapor üzerine ilkokul kayıtlarının bir yıl ertelenebildiği bildirildi.

Bu bağlamda, Bakanlıkça yapılan değerlendirmede, ilkokul için bedeni veya zihni gelişimi yeterli olmadığı düşünülen 66 ay ve üzeri çocuklara verilecek tıbbi tanılı raporun, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenmesinin uygun görüldüğü açıklandı.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarının yapacakları muayene ve değerlendirme neticesinde rapor düzenleyeceği vurgulanarak, ancak ihtiyaç duyulması halinde, gerekli tetkikler ve konsültasyonlar yapılmak suretiyle ilgili hekim tarafından tek hekim raporunun tamamlanacağı ifade edildi. Bu raporun, kamu ve üniversiteye bağlı sağlık kurumlarında görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları tarafından düzenlenebileceği belirtildi.

kaynak: haberfx.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin