Ana Sayfa İlaç Amerika’da Jenerik İlaç ile Gelen Tasarruf

Amerika’da Jenerik İlaç ile Gelen Tasarruf

Geçtiğimiz on yıl içerisinde jenerik reçeteli ilaçlar, ABD sağlık sisteminde 1 trilyon doların üzerinde tasarruf sağladı.

Jenerik İlaç Birliği tarafından yayımlanan yeni bir araştırmaya göre jenerik reçeteli ilaçların giderek artan kullanımına bağlı olarak, Amerikan sağlık sistemi son 10 yıl içerisinde 1 trilyon doların üzerinde tasarruf sağladı.

Jenerik İlaç Birliği’nin Sağlık Bilişimi konusunda sağlık endüstrisine bilgi sağlayan IMS Health’in araştırma bölümü olan IMS Enstitüsü’ne yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına göre düşük maliyetli jenerik reçeteli ilaçların kullanımı ile bağlantılı olarak tüketicilerin ve ABD Sağlık Sistemi’nin elde ettiği tasarruflar her geçen gün 1 milyar dolar olarak oluşmakta ve sadece 2011 yılı baz alındığında toplamda 193 milyar dolara ulaşmaktadır. 
Hükümet rakamlarına göre 2010 yılında sağlık harcamaları 2,2 milyar dolar seviyelerine ulaşmıştı.

ABD hükümetinin en son Ulusal Sağlık Harcama Hesapları raporu, ABD sağlık harcamaları toplamının 2010 yılında 2,6 trilyon dolara ulaştığını göstermekte olup, rapor kişi başına sağlık harcamasının 8,402 dolara ulaştığına ve ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yaklaşık olarak %18’ine isabet ettiğine işaret etmektedir. Federal hükümet, ulusal sağlık harcamaları maliyetine devlet ve yerel yönetimler için %16 ek maliyeti de kapsamak suretiyle 2007’deki %23 lük payından azımsanmayacak derecede ileriye giderek toplam harcamalarının %29’unu finanse etmiştir.

Rapor, romatoid artrit tedavisi için kullanılan Enbrel için ortalama yıllık maliyetin 26,000 dolar, meme kanseri için kullanılan Herceptin için ortalama 37,000 dolar, Crohn hastalığı için kullanılan Humira için yıllık olarak ortalama 51,000 dolardan fazla ve Gaucher hastalığını tedavi etmekte kullanılan Cerezyme için yıllık maliyetin 200,000 dolar olduğunu ortaya koymaktadır.

Jenerik İlaç Birliği Başkanı ve Genel Müdürü Ralph Neas, “Bu raporda ortaya koyulan dikkat çekici bulgular, jenerik endüstrisinin sadece son yıldaki büyük başarılarını ortaya koymaktan öte çok yakın zamanda elde edilecek daha büyük başarıların da bir göstergesi olması anlamında önemlidir.” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Jenerik İlaç Tasarruf çalışması kesin olarak göstermektedir ki Kongre ve Beyaz Köşk önümüzdeki yılda karşı karşıya kalmak durumunda oldukları mali sorunlar konusunda etkinliğini arttırdığı gibi, jenerik ve biyobenzer kullanımlar, herkesin çaresizce arayış içerisinde olduğu ‘karşılık’ ve denge oluşturan gidilecek en iyi yerler konumuna gelmektedir. Sağlık sisteminin sürdürülebilirliği ve ulusal ekonomi uygun fiyatı ilaçların durumuna önemli ölçüde bağlıdır.”

Jenerik İlaç Tasarruf Çalışması’nın Diğer Bulguları:

• 2011 yılında jeneriklerden elde edilen tasarruf 1998 yılından beri yıldan yıla sürekli ciddi oranlarda artarak bir önceki yıla oranla %22 oranında artış gösterdi ve oran anlamında da son 10 yılın ortalamasına göre 10 puan daha fazla tasarruf gerçekleşti.

• Daha yeni jenerik ilaçlardan tasarruf (2002’den itibaren piyasaya girmiş olanlar) son on yılda 481 milyar dolar toplama ulaşarak katlanarak artmaya devam ettiğini gösterdi.

• Antidepresanlar ve antikonvülzanlar ve kardiyovasküler ilaçlar gibi merkezi sinir sistemi ilaçlarının jenerik versiyonları yıllık tasarrufun %57’sini oluşturmaktadır.

• 2011 yılında, toplam ilaç harcamalarının sadece %27’sini teşkil etmesine rağmen ABD’de yazılmış 4 milyar reçetenin neredeyse %80’i jenerik ilaçlar için hazırlandı.
Jeneriklerden elde edilen tasarruflar her ne kadar dikkat çekici olsa da, Jenerik İlaç Birliği’nin iddiasına göre yeni ilaçların keşifleri yavaşlamadı. 1984 Hatch-Waxman Yasası’nın uygulanmaya başlamasından bu yana, kolesterol ilaçları olan tüm zamanların rekortmenleri Lipitor ve Zocor gibi, Prozac ve Paxil gibi antidepresanlar ve kan inceltici Plavix ve adını sayamadığımız birçokları gibi yeni ilaçların keşiflerinde çok daha büyük bir artış gerçekleşmiştir. Yeni ilaçların keşfi ile daha az maliyetli jenerik ilaçlara erişim arasında adaletli bir denge yaratarak, federal yasa tedarikçiler ve Amerikalı tüketiciler ve eklemek gerekirse ticaret birlikleri için bir kazan-kazandır sistemi kurmuştur.
Amerika İlaç Araştırmacıları ve Üreticileri Derneği, jenerikten elde edilen tasarrufların ilaç sirkülasyonunun sadece tek bir safhasını oluşturduğunu ifade ediyor.
Raporun bulgularını yorumlayan Amerika İlaç Araştırmacıları ve Üreticileri Derneği Başkan Yardımcısı Matthew Bennett, biyofarmasötik araştırma şirketleri tarafından geliştirilen yeni ilaçların birçok getirisinden birisini de bunun oluşturduğunu söyledi.
“Jenerik ilaçlara bağlanabilecek maliyet tasarrufları reçeteli ilaç ömrünün bir evresini temsil etmektedir. Bu tür tasarruflar mümkündür çünkü yenilikçi biyofarmasötik araştırma şirketleri (ABD ekonomisinde en çok araştırma yoğunluklu sektör) bilimsel çalışma ve uzun vadede pahalı yatırımlar vasıtasıyla tıbbi ilerlemelere önayak olmaktadır. Zaman geçtikçe, bu yenilikçi yeni ilaçlar yerlerini, yıllar geçtikçe hastalarının kullanımları için daha düşük maliyetli olan jeneriklerine bırakacaktır. Yenilikçi şirketler tarafından yeni ilaçlar geliştirilmedikçe, hastalıklarla mücadelede çok gerekli olan yeni ilaçlar ortaya çıkmayacağı gibi bir diğer yandan da jenerikleri de piyasada olmayacaktır.”
Bay Bennett sözlerine şöyle devam etti: “Reçeteli ilaçlar için maliyet eğilimleri tarihsel anlamda gayet düşük seviyelere gerilemiş durumda. IMS Health’e göre reçeteli ilaç harcamaları 2011 yılında %0,5 büyüdü ve 2015 yılına kadar yıllık olarak %0 ila %3 arasında büyümesi bekleniyor.”

Gelecekte tasarruflar için önerilen hareketler
Bir parçası olarak Jenerik İlaç Birliği, bu çalışmanın yıllar geçtikçe ilerideki daha büyük tasarruflar için bir öngörü niteliği taşıdığına ve aşağıdaki girişimlerin uygulanması gerektiğine inandıklarını ifade ediyorlar:

• Zamanında inceleme ve yeni jenerik ilaçların onaylanması için Jenerik İlaç Gıda ve İlaç İdaresi Merkezi’nin finansmanının arttırılması;

• FDA’nın güvenli, etkili ve düşük maliyetli biyolojik ilaçlar olduklarından emin olduğu biyobenzerler için işe yarar ve gecikmeleri önleyici bir onay süreci geliştirmesinden emin olunması; ve

• Markalara ve jenerik üreticilerinin patent süreleri sona ermeden mahkemeye başvurmadan uzlaşma yoluyla uygun fiyatlı jenerikleri piyasaya sürmesine izin verilmesi.

kaynak: thepharmaletter

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin