Ana Sayfa Ekonomi Sağlık Serbest Bölgesi Yatırımı

Sağlık Serbest Bölgesi Yatırımı

Yabancı turistlere hitap etmesi amacıyla kurulması planlanan ve mevzuat çalışmalarında sona yaklaşılan ”Serbest Sağlık Bölgeleri”nde sunulacak tüm sağlık hizmetlerinin ihracat kapsamında olacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dursun Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, sağlık turizmi alanında, mevcut yatırımlar ve yeni teşviklerle şantiyeye dönüşeceğini söyledi.

Aydın, gelecek süreçte özellikle termal ve yaşlı turizmine yönelik çok ciddi yatırımlar yapılacağını belirterek, ”Sağlık Serbest Bölgeleri dediğimiz, 1-2 milyar dolarlık onlarca büyük tesis kuracağız. Bu kapsamda çok ciddi yatırımlar olacak. Bugün Sağlık Serbest Bölgesi dediğimizde, içinde hastanesi, üniversitesi, konaklama tesisleri olan büyük bir köyden, şehirden bahsediyoruz” dedi.

MEVZUAT VE YÖNETMELİKLER YIL SONUNDA TAMAM
Serbest Sağlık Bölgeleri ile ilgili kanunun çıktığını anımsatan Aydın, bununla ilgili alt mevzuat çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Aydın, önce vergi, kural ve işletimle ilgili temel kriterlerin tespit edileceğini kaydederek, ”Sonra Sağlık Bakanlığı’ndan, verilecek sağlık hizmetleri ile ilgili usul ve esasları belirleyen yönetmelikler çıkacak. Bunlar tahmin ediyorum yıl sonuna kadar ilan edilecek. Bundan sonra bütün dünyaya, ‘Serbest Sağlık Bölgeleri’ni şu şartlarda, kurallarda açacağız’ diyerek, kriterlerimizi ortaya koyacağız. Ondan sonra yatırımcının gelmesi için çalışmalar başlatılacak” diye konuştu.

İlk etapta 1-2 yerde Serbest Sağlık Bölgesi kurmayı planladıklarını belirten Aydın, şunları kaydetti:

”Çok sayıda olmayacak bunlar. Çünkü dünyadaki örneklerine baktığımız zaman bir ülkede 1-2 tane ancak bulunuyor. Öyle onlarca düşünmüyoruz, ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: İlk başta birkaç tane kurup, buraların mükemmel bir şekilde işlemesini sağladıktan sonra, diğer yerlerde de ilerleyen tarihlerde yenileri tabii ki kurulacaktır. Ancak önemli olan ilk başta kurulacak olanların sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamaktır. Bunlar tamamen yatırımcının talebi, bakanlığın değerlendirmesi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile belirlenecek yerde kurulacak. Bu konuda uluslararası uçuşa müsait, ulaşımı kolay, cazibe merkezi olan büyükşehirler daha ön planda tabii ki. Ama en önemlisi yatırımcının gelip, ‘Ben şuraya yatırım yapacağım’ demesidir. Sonra da hukuken Bakanlar Kurulu karar verecektir.”

Aydın, ABD gibi ülkelere bakıldığında, 1980’lerden sonra özellikle hizmet satımı alanında dev şirketlerin kurulduğunu, bunlar sayesinde ekonominin ayakta durduğunu söyledi.
Türkiye’nin, hizmet satımı alanında da söz sahibi olması gerektiğini vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:
”Serbest Sağlık Bölgeleri ile hizmet satımı alanına dev bir adım atmış olacağız. Artık Türkiye hizmet satımında da etkisini hissettirecek. Bugüne kadar kurulan serbest bölgelerde sadece mal ihracatı söz konusudur. Bu yeni nesil sistemde ise hizmet ihracatı, sağlık turizmi ihracatı şeklinde olacak. Buralara sunulan tüm sağlık hizmetleri ihracat kapsamına girmiş olacak. Bu yerler bir malın ihracatında verilen tüm teşvikleri almış olacak.”
Aydın, Türkiye’nin bölgesinde sağlık alanında lider olabilmesi için çalıştıklarını ifade ederek, ”Bunun için çok ciddi yatırımlar gerekiyor. Bu tip atılım ve yatırımlarla Türkiye’yi alanında cazibe merkezi haline getireceğimizi umut ediyoruz” görüşünü kaydetti.

kaynak: Habertürk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin